Съветът на ЕС одобри обособяването на Европейска прокуратура


12/10/2017, 14:11

Съветът на ЕС одобри на днешното си заседание в Люксембург обособяването на Европейската прокуратура. Засега в новата структура ще участват 20 от 28-те държави в ЕС, съобщава БНТ.

Очаква се Европейската прокуратура да започне дейността си най-рано през 2020 година. Тя ще може да повдига и поддържа обвинения за злоупотреби със средства от ЕС, за разлика от европейската служба за борба с измамите ОЛАФ.

Досега само националните власти могат да поддържат подобни обвинения, като ОЛАФ може да им предоставя данни от извършени разследвания и предложения за повдигането на обвинения.

Очаква се Европейската прокуратура да позволи бърз обмен на информация, съгласувани полицейски разследвания, бързо запориране и отнемане на имущество, както и задържане на заподозрени зад граница.

Възможно е догодина Европейската комисия да предложи новата структура да се занимава и със случаите на международен тероризъм. Европейската прокуратура ще бъде създадена между 20 държави от ЕС - Австрия, Белгия, България, Хърватия, Кипър, Чехия, Естония, Германия, Гърция, Италия, Финландия, Франция, Латвия, Литва, Люксембург, Португалия, Румъния, Словения, Словакия и Испания.

Останалите държави от ЕС могат да се присъединят по всяко време. Седалището на Европейската прокуратура ще бъде в Люксембург, с главен прокурор и прокурори от всички участващи държави. Те ще ръководят всекидневните разследвания, извършвани от назначени прокурори в държавите от ЕС.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Земеделците от Кюстендилско взимат компенсации за измръзналите през април овошки
Дата: 09/08, 20:59

Слави Трифонов: Според мен нямаме система, която да спре дирижабъл, камо ли ниско летящ високотехнологичен дрон
Дата: 09/08, 20:52

Зеленски: В Русия ще бъдат разположени до 50 000 севернокорейски войници
Дата: 09/08, 20:451 Коментар

Катастрофа между три автомобила затрудни движението по АМ "Тракия" в района на Стара Загора
Дата: 09/08, 20:40

Полицията спря автомобил с чужда регистрация заради колан, шофьорът се оказа без книжка
Дата: 09/08, 20:191 Коментар

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия