Над 45 обществени чешми във Варна работят лятото, обмислят онлайн карта


30/06/2026, 21:08

снимка: Община Варна

Над 45 обществени чешми на територията на Варна функционират към момента, а преди началото на летния сезон част от тях са били ремонтирани, за да посрещнат повишеното потребление в горещите месеци. Това посочиха от общинската администрация.

 Сред обновените съоръжения са две чешми в парковата зона до сградата на район "Аспарухово", чешмите под Пантеона в Морската градина, както и чешмата в Градската градина. Освен тях всички обществени фонтани в града работят нормално, а предстои да бъдат пуснати в експлоатация и двата "сухи" фонтана.

 От общината уточняват, че не разполагат с онлайн карта или актуален регистър на обществените чешми, чрез който жителите на града и туристите да могат лесно да откриват работещи места за питейна вода. Идеята обаче се определя като полезна и не се изключва възможността подобна услуга да бъде разработена в бъдеще, предаде Радио Варна.

 По отношение на качеството на водата местната администрация посочва, че повечето обществени чешми се захранват директно от градската водоснабдителна мрежа. Чешмите с минерална вода използват съответните водоизточници и подлежат на регулярни проверки от компетентните контролни органи.

 Контрол върху техническото състояние на съоръженията също се извършва ежедневно. Фирмата, която поддържа чешмите, прави ежедневни огледи, а служители на дирекция "Инженерна инфраструктура и благоустрояване" осъществяват регулярни проверки.

 Въпреки това вандализмът и кражбите продължават да бъдат сред основните причини за повредите по обществените чешми и фонтани. Последният подобен случай е счупеното корито на чешмата до "Севастопол", което предстои да бъде ремонтирано.

 Засега Община Варна не планира изграждането на нови обществени чешми или фонтани. В проекта за бюджета за тази година не са заложени средства за подобни съоръжения. От администрацията обаче заявяват, че всяко предложение за изграждане на нови чешми ще бъде разгледано.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Седем седмокласнички с максимален резултат на НВО
Дата: 30/06, 23:21

Григор Димитров се завърна с победа на "Уимбълдън"
Дата: 30/06, 23:10

Върховният съд на САЩ отхвърли предложение на Тръмп за гражданството по рождение
Дата: 30/06, 22:591 Коментар

Парламентът възлага три одита на Сметната палата - на АПИ, бюджета и социалните плащания
Дата: 30/06, 22:50

Ормузкият проток ще остане със статут на военна зона поне до 9 юли
Дата: 30/06, 22:32

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия