Осемте турски военни, избягали в Гърция след опита за преврат в Турция, няма да бъдат екстрадирани независимо какво решение ще бъде взето по молбите им да получат убежище, съобщава електронното издание на в. "Катимерини", позовавайки се на гръцкия правителствен говорител Димитрис Дзанакопулос, пише "24 часа".
Говорителят обяви това в послание, публикувано в социална медия снощи. По думите му молбите за убежище, подадени от военните, касаят единствено това дали ще им бъде предоставен бежански статут, предава БТА.
"Това е съвсем различно от тяхното неекстрадиране", добави той.
Турция заяви в събота, че решението на гръцка административна комисия да даде убежище на един от избягалите в страната турски военни подкопава отношенията между двете страни. Тя обвини също Атина, че укрива "превратаджии".
Дзанакопулос каза, че от гръцката правосъдна система зависи да реши дали въпросният заподозрян може да получи бежанска закрила "в светлината на огромното политическо значение на въпроса, който влияе пряко върху отношенията със съседна държава".
"Политическата позиция на гръцкото правителство обаче е ясна", каза още говорителят. "Онези, които са заподозрени за намеса в преврата в Турция, не са добре дошли", добави той.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Учени: Топенето на леда превръща Антарктида във вторичен източник на живачно замърсяване
Дата: 09/08, 02:00
Зеленски: САЩ ще доставят ракети "Пейтриът" всеки месец, но няма да се произвеждат в Украйна
Дата: 09/08, 01:30
Синът на Джо Байдън: Ракът му се е разпространил и е много болезнен
Дата: 09/08, 01:01
ТЕЦ „Бобов дол“ сезира прокуратурата заради камера, която излъчва дейността ѝ на живо
Дата: 09/08, 01:001 Коментар
Кметът на Благоевград: Пощадете природата ни и хората, които бдят над нея
Дата: 09/08, 00:30