Снимка Областна администрация Варна
Близо четири години след като по разпореждане на настоящия областен управител на Варна Марио Смърков беше извършена мащабна проверка на държавните имоти в местностите „Салтанат“ и „Приморски парк“, Върховният касационен съд окончателно потвърди, че два държавни имота са били ползвани без правно основание, като присъди обезщетение в размер на 383 522,20 лева.
През септември 2022 г., по време на втория си мандат като областен управител на област Варна, Марио Смърков разпорежда цялостна проверка на държавната собственост в района на Морската градина. С официално писмо до тогавашния кмет на Община Варна Иван Портних и до тогавашния кмет на район „Приморски“ Петя Проданова е било изискано съдействие за проверка на общо 107 държавни имота, предоставени за стопанисване и управление на Община Варна.
Извършената проверка е установила начина, по който държавните имоти се управляват и използват, като констатациите са обобщени в официални документи на Областна администрация Варна и изпратени до компетентните институции за предприемане на последващи действия. Сред проверяваните имоти са били и терени в местността „Салтанат“, които впоследствие стават предмет на съдебни производства.
След приключването на първия мандат на Марио Смърков като областен управител настъпват промени както в ръководството на Областна администрация Варна, така и в управлението на Община Варна. Независимо от това, проверката, разпоредена през 2022 година, остава първото цялостно обследване на държавните имоти в района, с което започва системното установяване на начина, по който се управлява държавната собственост в Морската градина.
Окончателното решение на Върховния касационен съд потвърждава значението на предприетите още тогава действия за защита на държавния интерес. То показва, че сигналите и проверките, започнали през 2022 година, са били основателни и че защитата на държавната собственост изисква последователни институционални действия, независимо от промените в управлението.
„Областна администрация Варна ще продължи да упражнява своите законови правомощия за опазване на държавната собственост и за гарантиране на законосъобразното ѝ управление в интерес на обществото.” - коментира Марио Смърков.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Осъждан за блудство е назначен за охранител в столично училище, отново е арестуван
Дата: 14/07, 20:44
Зарков: Ще подкрепим качествен кандидат за президент и се надявам това да бъде Илияна Йотова
Дата: 14/07, 20:36
Флагман: Арестуван е областният шеф на партията на Пеевски в Бургас
Дата: 14/07, 20:35
Омбудсманът: Не трябва да се вдигат осигуровките, а да се смени философията на цялата пенсионна система
Дата: 14/07, 20:31
A1 Gaming League отново събра феновете на електронните спортове на Aniventure Comic Con 2026
Дата: 14/07, 20:30