Тодор Кантарджиев: Грипната епидемия приключва, идат пролетни вируси, но...


08/03/2018, 08:05

Тази зима преобладаваше грип Б, който не дава толкова чести усложнения. Около 700 хил. заболяха. Имали сме епидемии с много повече. Неприятното беше, че имаше много малки деца. Това каза в сутрешния блок на bTV проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.

„Можем да кажем, вече сме към края на грипната епидемия“, заяви той, цитиран от Блиц.


 
Професорът посочи, че в някои години към края на епидемия от грип А има малък пик на грип Б. Сега заболелите от двата са почти еднакви.
 
Относно т.нар. пролетни вируси Кантарджиев заяви: „Не обичам сезонното делене. Но през пролетта някои инфекции продължват. Всички тези вирусни инфекции не правят усложненията на грипа.
 
Обикновено заболяването протича със суха кашлица, затруднено дишане, боли гърло. Хората боледуват около една седмица и не правят усложнения. Мерките, които трябва да се вземат, включват топли чайове и лимон. Хубаво е да се направи консултация с личния лекар.
 
В този момент обикновено има бум на синузити. По думите на Кантарджиев, хроничният синузит трябва да се лекува с антибиотици – ако не искате да се будите със запушен нос и да ви боли глава, когато се навеждате.
 
Проф. Кантарджиев коментира и друг „сезонен“ проблем: „Ние сме една от държавите, където чакаме мерки срещу комарите да се вземат, когато вече са започнали да излизат на рояци от водите“.
 
Той посъветва районните инспекции по околна среда и общините да вземат мерки сега – преди да са се разлистили дърветата. До края на месеца трябва да започне пръскане край водоемите. Иначе по-късно държавата харчи милиони, но резултатът е много малък.
 
Проф. Кантарджиев засегна и една изключително важна тема: „90% от безплодието се дължи на недобре лекувани полово предавани инфекции. Преждевременните раждания около 80% се дължат на инфекции по време на бременността. Ако не се вземат мерки за ограничаване на полово предавани болести, демографската криза ще се задълбочи“.
 
Затова съвсем скоро Националният център по заразни и паразитни болести ще обяви дни, в които ще прави напълно безплатни изследвания на двойки за полово предавани болести.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Давид Иванов спечели Световната купа във Варна
Дата: 09/05, 17:07

Задържаха трима души за побой в столицата
Дата: 09/05, 17:00

„Росатом“ заяви готовност да развива ядрени проекти в България, Унгария и Словакия
Дата: 09/05, 16:52

Автомобил излезе от пътя близо до мястото, на което загина Сияна
Дата: 09/05, 16:42

Издирват 49 бивши работници на "Химко", за да си получат заплатите
Дата: 09/05, 16:30

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия