кадър: БНТ
Сметната палата изпраща за проверка в Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ) три случая, в които е констатиран конфликт на интереси и решенията по които са влезли в сила през месец юни 2026 г., след като са потвърдени от Върховния административен съд.
Става въпрос за наскоро освободената от длъжността изпълнителен директор на „НДК-Конгресен център София“ Андрияна Татарова, за члена на Управителния съвет на Държавно предприятие „Национален производствен център“ (ДП „НПЦ“) Динко Янев, за изпълнителния директор на Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) в Монтана д-р Тодор Тодоров и за Галин Канев, директор на Природо-математическата гимназия в Добрич, съобщават от Одитната институция.
Решението на Сметната палата е да сезира КОНПИ за извършването на проверка за установяване дали има съответствие между доходите и придобитото имущество на Татарова, Янев, Тодоров и Канев. То се основава на Закона за отнемане на незаконно придобито имущество (ЗОНПИ , чл. 108, ал. 5).
Установяването на конфликт на интереси с влязъл в сила акт е основание за освобождаване от длъжност, освен когато с Конституцията, Устава на Европейската система на централните банки и Европейската централна банка или специален закон е предвидено друго (чл.124, ал. 1 от Закона за Сметната палата).
Андрияна Татарова, изпълнителен директор на „НДК-Конгресен център София“ ЕАД
На 30 юни 2025 г. Комисията за противодействие на корупцията реши, че е налице конфликт на интереси по отношение на Андрияна Татарова, изпълнителен директор на „НДК-Конгресен център София“ ЕАД, след образувано производство по подаден в КПК сигнал.
В качеството й на изпълнителен директор през 2024 г. тя е взела еднолично решение и е сключила договор с дружество, представлявано от сина й, по силата на който е предоставила зала № 2 на НДК за подготовката, реализацията и заснемането на спектакъл. Освен това до 05.02.2024 г. тя е била член на Съвета на директорите на акционерното дружество, представлявано от сина й и едновременно с това един от действителните собственици (физически лица), притежаващ акции. До същата дата Татарова е била и в Съвета на директорите на частната фирма, като е притежавала близо 30% от капитала. Тя фигурира като действителен собственик на дружеството до ноември 2024 г.
Заради установения конфликт на интереси КПК налага на Татарова глоба от 5000 лв. и постановява, че следва да ѝ бъде отнета в полза на държавата сумата от 476,40 лв., която представлява полученото от нея нетно дневно възнаграждение на датата, на която е сключила договора. Така общият размер на финансовата санкция е 5476,60 лева.
Решението е обжалвано от Татарова, но е потвърдено и от Административният съд в София през декември 2025 г., и от Върховния административен съд на 24.06.2026 г.
Следващата стъпка, която вече е предприета от Сметната палата, е сезирането на органа по назначаване на Татарова – министъра на културата, както и на КОНПИ, за предприемане на съответните действия по компетентност.
Тодор Тодоров, изпълнителен директор на МБАЛ „Д-р Стамен Илиев“ АД, Монтана
На 25 август 2025 г. тогавашната Комисия за противодействие за корупцията, част от дейностите на която преминаха към Сметната палата с промяна в закона през февруари 2026 г., е образувала производство за конфликт на интереси по сигнал срещу Тодор Тодоров в качеството му на изпълнителен директор и представляващ МБАЛ „Д-р Стамен Илиев“ АД в град Монтана. Установено е, че д-р Тодоров е избран за изпълнителен директор, а съпругата му е началник на отделение в същото здравно заведение, което следва да бъде контролирано именно от директора. Освен това Тодоров е подписал протоколи за допълнително материално стимулиране (ДМС) в частен интерес на свързаното с него лице и негова съпруга.
Във връзка с установените нарушения КПК е приела решение на д-р Тодоров да бъде наложена парична санкция в общ размер от 13 394 лева.
Жалбите на д-р Тодоров срещу решението на КПК са частично уважени и отхвърлени в едната им част от Административния съд в Монтана и Върховния административен съд, с което влязлото в силата решение на КПК в частта с установен конфликт на интереси е основание за сезиране на КОНПИ за извършване на проверка по компетентност.
Динко Янев, члена на Управителния съвет на Държавно предприятие „Национален производствен център“ (ДП „НПЦ“)
На 1 юли 2024 г. КПК приема решение за установяване на конфликт на интереси и несъвместимост със заеманата длъжност за Динко Янев, член на УС на ДП „НПЦ“, след образувано производство по подаден сигнал. Конфликтът на интереси се изразява в това, че Динко Янев, заедно с останалите членове на Управителния съвет – Галя Цветанова и Галя Чалъмова, за които също е установен конфликт на интереси, като решенията на съда за тях са влезли в сила по-рано и също са дадени на КОНПИ, са гласували сами за себе си да им бъде изплатено допълнително материално стимулиране (ДМС) от бюджета на ДП „НПЦ“. Освен това Галя Цветанова и Динко Янев, в качеството си на членове на ДП „НПЦ“, са участвали в гласуването и сами на себе си са определили да им бъде изплатено ДМС като директори - съответно на Специализирано поделение „Опитна станция по зърнени, технически и фуражни култури“ и Специализирано поделение „Опитна станция по тютюна и земеделие“. Галя Цветанова, в качеството си на директор на ДП НПЦ, е сключила сама със себе си и 2 броя граждански договори, определила е възнаграждението си по тях и е приела изпълнението на възложените й от самата нея дейности.
Установената несъвместимост със заеманата длъжност при Динко Янев е заради това, че е бил съдружник в ООД, в нарушение на Устройствения правилник на Селскостопанска академия.
Галя Цветанова е глобена с общо 26 947,86 лв., на Динко Янев е наложена санкция от 9472 лв., а на Галя Чалъмова - 7272,73 лв.
Решението на КПК и за тримата е изцяло потвърдено от Административния съд София и от Върховния административен съд.
Галин Канев, директор на Природо-математическата гимназия в град Добрич
На 16.07.2024 г. Комисията за противодействие на корупцията приема решение за установяване на конфликт на интереси по отношение на Галин Канев. В качеството си на директор на Природо-математическата гимназия в град Добрич той назначава своята съпруга на длъжност старши учител по математика за неопределен срок, като сключва с нея трудов договор, а впоследствие и допълнителни споразумения към него. На Канев е наложена глоба в размер на 5000 лева и е постановено отнемане в полза на държавата на полученото от него нетно дневно възнаграждение за датата, на която е извършено нарушението, в размер на 132,56 лв.
По жалба на Канев срещу решението на КПК, Административният съд в град Добрич обявява за нищожно решението на Комисията като постановено от некомпетентен орган, позовавайки се на факта, че не е избран нов състав на Комисията, в съответствие с разпоредбите на Закона за противодействие на корупцията от 2023 г., а същата продължава да работи в стария си състав.
По подадената от КПК касационна жалба Върховният административен съд обаче намира, че не са налице приетите от първоинстанционния съд основания за нищожност на постановеното от КПК решение за установяване на конфликт на интереси, отменя решението на АС Добрич и отхвърля жалбата на Канев срещу решението на КПК, с което същото е изцяло потвърдено и влиза в сила.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Времето във Варна във вторник
Дата: 13/07, 15:07
Мъж с електрическа тротинетка помете чужденец в центъра на София
Дата: 13/07, 15:04
Отвориха завета на космонавта Александър Александров
Дата: 13/07, 15:00
A1 Gaming League отново събра феновете на електронните спортове на Aniventure Comic Con 2026
Дата: 13/07, 15:00
Отвориха завета на космонавта Александър Александров
Дата: 13/07, 14:59