Хиляди палестинци протестираха на границата с Израел, има убити


30/03/2018, 15:04

Хиляди палестинци от ивицата Газа се сблъскаха с израелските сили днес по време на организиран от движението Хамас протест край границата с Израел, съобщава Би Би Си.

Говорител на израелската армия потвърди, че хиляди протестиращи са се събрали на шест сборни пункта край бариерата, която разделя Газа от Израел, за да участват в "Големия марш на завръщането". "Те търкалят запалени гуми и хвърлят камъни към бариерата и по израелските войски, които използват средства за борба с безредиците и стрелят по ръководителите", добави той, предаде Блиц.

Целта на протестиращите е да поискат палестинските бежанци да получат право да се завърнат и да порицаят строгата блокада на Газа, наложена от Израел. Протестното движение започна днес и се очаква да продължи шест седмици.
 
Първият ден на протестите съвпада с "Деня на земята", когато палестинците почитат паметта на шестима невъоръжени палестинци, убити при сблъсък с израелските сили по време на демонстрация срещу конфискацията на земи на 30 март 1976 година.
 
Преди протестите Израел изпрати подкрепления на силите по границата с Газа, предаде. Организаторите от Хамас заявиха, че днешните прояви ще бъдат мирни, но главният израелски военен говорител бригаден генерал Ронен Манелис заяви, че армията е готова за размирици.
 
Късно снощи броят на войниците по границата е бил удвоен, включително броя на снайперистите, бойците от специалните части и военизираните сили на гранична полиция, които специализират в контрол на размириците. Израел иска да избегне насилие, но няма да позволи на тълпите да преминат оградата, подчерта Манелис.Палестинците издигат палатки край границата, готвейки се за протестите, чиято кулминация се очаква на 15 май. В същото време палестинското министерство на здравеопазването съобщи, че един палестинец в ивицата Газа е станал жертва на артилерийски обстрел от Израел. Според министерството 27-годишният мъж е бил убит от изстрелян от танк снаряд близо до граничната ограда, няколко часа преди началото на протестите.
 
Палестинските власти твърдят, че един фермер и един протестиращ са били убити, а десетки демонстратори ранени вследствие на израелския огън.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



14 души дариха кръв доброволно във Варна днес
Дата: 08/05, 18:10

Французинът Пол Мание спечели първия етап от Giro d’Italia от Несебър до Бургас
Дата: 08/05, 18:00

16 екипажа от страната ще участват в 29-ото Класик рали „Нептун“ във Варна
Дата: 08/05, 17:53

Автобус №46 във Варна ще се движи с ново разписание в делничните дни
Дата: 08/05, 17:40

България с най-голям капацитет за съхраняване на електроенергия в батерии на Балканите
Дата: 08/05, 17:35

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия