Ученият Петко Динев, с принос към мисиите "Артемида I" и "Артемида II" на НАСА, идва в България по покана на Външно


27/04/2026, 07:31

кадър: МВнР

Българският учен Петко Динев е на посещение в България на 27 и 28 април 2026 г. по покана на министъра на външните работи Надежда Нейнски, съобщават от Министерство на външните работи.

Петко Динев е сред българите с принос в областта на високите технологии и космическите приложения, включително мисиите "Артемида I" и "Артемида II" на НАСА, и има съществен принос за развитието на българо-американското сътрудничество в областта на иновациите и космоса.

Посещението му има за цел да подчертае значението на стратегическото партньорство между България и САЩ и ползите от двустранното сътрудничество в приоритетни области като науката, технологиите, иновациите, образованието и космоса, посочват от ведомството.

В рамките на програмата си той ще посети Sofia Tech Park, Американския колеж в София и ще изнесе лекция в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Програмата включва и срещи с представители на научните и иновационните среди.

Визитата му е част от съвместните чествания със Съединените американски щати през 2026 г. по повод 250-ата годишнина от основаването на САЩ, 5 години от подписването на Споразумението за научно-технологично сътрудничество и 20 години от подписването на Споразумението за сътрудничество в областта на отбраната между България и САЩ.

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



В ПБ обмислят да обединят културата и туризма в едно министерство, туристическият бранш настръхна
Дата: 27/04, 17:27

Правят временни площадки за контейнерите за отпадъци във варненския квартал "Чайка"
Дата: 27/04, 17:20

Варненецът Иван Дюлгеров попадна за първи път в групата на Шериф (Тираспол) от октомври 2025 г. насам
Дата: 27/04, 16:50

И Емил Дечев награди полицая, спасил украинските пътници от обърнатия автобус
Дата: 27/04, 16:41

ГЕРБ не пуснаха журналисти и затвориха вратите за външни лица на съдбовната сбирка в Пловдив
Дата: 27/04, 16:331 Коментар

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия