Панагюрското злато: Съкровището е отново в "родния" си град


05/04/2018, 20:42

След като беше в Норвегия, Панагюрското златно съкровщие отново се върна в родния си град – Панагюрище. Колко време ще остане там и как ще се охранява? При драконовски мерки за сигурност то беше докарано от София в родния си град Панагюрище. За първи път 9-те златни съда ще останат в родния си град за повече от два месеца, съобщава Нова тв.

Освен това, за пръв път частна охранителна фирма, а не баретите транспортира с брониран камион съкровището от Националния исторически музей в София до Панагюрище. Деветте съда бяха пренесени в огнеупорни кутии. Привилегията да докосне уникалните златни съдове за шеста поредна година се падна на Атанас Шопов.

„Изживяването е една магия, един трепет, едно вълнение, особено когато ти държиш оригинала. Това е потапянето в живота на тези народи, които са го създали, които са го потребявали за  духовните си потреби”, каза той.

За него най-внушителният съд от златния сервиз е амфората - ритон. Върху нея е изобразена цялата митология на траките. Тежи над килограм и 600 грама.  Цялото съкровище е изработено чрез изковаване на златен лист върху подложка.

„Изработката му е уникална, тъй като няма аналог до този момент в света. Анализите показват, че има най-голямо съдържание на златно, но плюс  това има и примеси на сребро и на скъпоценен камък, т.нар. тип найло”, разказа археологът Васил Кацаров.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 



Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Мартин Димитров: Предложените мерки срещу инфлацията са недостатъчни, но ги разбираме като начало на дебат
Дата: 11/05, 17:46

Добри новини за Любен Дилов от Италия - състоянието му се подобрява
Дата: 11/05, 17:37

Кръводарителска акция ще има в Белослав
Дата: 11/05, 17:27

Двама мотористи пострадаха при катастрофи в Кърджалийско
Дата: 11/05, 17:04

Министър Георги Пеев изиска подробни доклади за безопасността в жп транспорта
Дата: 11/05, 17:00

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия