Имате ли навика да пукате кокалчетата на ръцете си? Вероятно мислите, че е вредно.
Много се е изговорило и изписало за това как "пукането на пръсти" износва ставите или води до артрит. Дали обаче това твърдение е съвсем вярно?
Днес ще ви разкажем историята на д-р Доналд Унгер, който експериментира от дете със своята лява ръка. В продължение на над 50 години ученият изпуквал само кокалчетата на лявата си ръка, за да види дали наистина това ще доведе до сериозен проблем.
Докторът разказва, че "пукал пръстите" на лявата си ръка 36 500 пъти, като не предриемал никакви действия върху дясната.
Какво обаче се случило след 50 години? Експертът не открива никаква разлика в двете си ръце - няма следа от артрит.
Разбира се, това не може да отрече категорично вредата от пукането на кокалчетата, но може да ни накара да се замислим върху много други твърдения.
В края на експеримента той тества ръцете си за артрит и не открива следи от наличието на такъв.
В едно от последните проучвания, учени успели да заснемат с рентген пукането на пръсти. Откриват, че при раздалечавенето на костите се образува вакуум и малка кухинка, която веднага се запълва със синовиалната течност и това запълване на кухината образува самият звук и чувството от пукането./ Zdrave.to
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
На 12 май 1957 г. Българският спортен тотализатор стартира дейността си с играта "Спорт тото 1"
Дата: 12/05, 04:00
"Монти Мес" отваря ново заведение за храна за дома и офиса във Варна
Дата: 12/05, 03:40
Биофилтър спасява черния дроб
Дата: 12/05, 03:40
Официално откриване на сграда C-max center - Варна
Дата: 12/05, 03:20
На 12 май рожден ден празнува Карлос Насар
Дата: 12/05, 03:00