снимка: Президентство
Струва ми се, че има мерки, които могат да бъдат предприети веднага. Сега започва сезонът на зеленчуците и плодовете и първите действия трябва да бъдат насочени именно към този сектор, защото не е нормално държава, която произвежда, да има космически цени на основни продукти. Това каза президентът Илияна Йотова от Велико Търново, предаде Нова телевизия.
„Не допускам, че сме свидетели на пореден популистки ход заради започването с мерки за овладяване на цените. Още по време на изборите всички участници недвусмислено заявяваха, че след 19 април това ще бъде първият приоритет – както за мнозинството и Народното събрание, за партията, която спечели най-много гласове – „Прогресивна България“, а и за цялата опозиция. Очаквам оттук нататък, тъй като пакетът все още не е представен от правителството, да се проведе много сериозна дискусия, лишена от политиканстване и квалификации - така, както бяхме свикнали досега. Нека действително да има трезво обсъждане и анализ за това какво трябва да се предприеме“, коментира държавният глава.
Йотова изрази убеденост, че мерките ще бъдат въвеждани на няколко етапа - най-спешните, които вероятно не изискват законодателни промени, но трябва да бъдат предприети от изпълнителната власт, както и средносрочни и дългосрочни. „По време на кампанията и работата на служебното правителство стана ясно, че част от тези мерки изискват и законодателни промени, за да функционират ефективно. Особено по отношение на цените в дългата верига на доставките ще е необходимо и законодателно регулиране“, смята президентът.
На въпроса какви краткосрочни мерки би искала да видя, тя отвърна: „Най-вече за овладяване на инфлацията - първата задача на правителството е да представи реалните данни за нея. Надявам се статистиката да бъде достоверна, както и информацията за това с колко реално поскъпва животът на българските граждани, защото в публичното пространство се появяват различни цифри и интерпретации. Нямаме нужда от самозаблуждение - трябва да се види истината такава, каквато е“, категорична е Илияна Йотова.
По отношение на съдебната система, по думите ѝ тя също ще бъде поставена като приоритет. „Очаквам управляващите да се справят с тази трудна задача. Смятам, че те ясно заявиха, че ще се работи поетапно и този път ще бъде взето предвид и професионалното мнение. Това е положителен знак. За да се извърши сериозна реформа в тази област, тя трябва да бъде добре обмислена, защото в момента сме свидетели на доста авантюристични подходи. Да припомним промените в Конституцията, приети с друго мнозинство, които впоследствие бяха отхвърлени от Конституционния съд“, каза още държавният глава.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Официално откриване на сграда C-max center - Варна
Дата: 11/05, 23:10
Тръмп спира федералните данъци върху горивата
Дата: 11/05, 23:07
Дават ход на делото срещу 21-годишния Михаил, обвинен за смъртта на Йоана
Дата: 11/05, 23:00
Внесоха законопроект за по-строга забрана на китайските автомобили в САЩ
Дата: 11/05, 22:52
Георги Кадурин: Без култура ще се превърнем в племе
Дата: 11/05, 22:35