Необходимо е управляващите да настояват за запазване на бюджета за България поне в този програмен период
Страсбург, 30 май 2018 г. – Общата селскостопанска политика /ОСП/ е най-старата общо-европейска политика. Имайки предвид турбулентните времена, през които преминава европейското селско стопанство, и несигурността пред европейските и в частност българските земеделски производители, намирам предложението за намаляване на бюджета за ОСП за опасно. Това заяви евродепутатът от Групата на прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП Момчил Неков на пленарната сесия в Стасбург по време на обсъждането на Доклада относно бъдещето на прехраната и селското стопанство.
„Смятам, че българското правителство трябва да настоява за запазване на бюджета за България поне в този програмен период и го призовавам най-накрая да направи това, по примера на други държави-членки“, заяви Неков.
Според него е време да се промени моделът на българското земеделие. „Разпределението на субсидии не е справедливо - не е логично зърнопроизводството и зеленчукопроизводството да се субсидират диспропорционално, както е в момента“, подчерта евродепутатът.
„Секторът Земеделие не е достатъчно привлекателен за младите, няма целенасочена политика към планинските райони, проблемът с концентрация на земя също стои. На фона на всичко това, намаленият бюджет в следващия програмен период не е решение и е безотговорно да се примиряваме с това“, допълни Момчил Неков.
Той заяви, че ще продължи да се бори и да настоява за видимост и приоритетност на тези секторни политики, като подчерта, че очаква от Съвета на министирте и от българския представител да защитят земеделските производители.
Днес Европейският парламент прие Доклада относно бъдещето на прехраната и селското стопанство. В него се казва, че ЕП настоява за опростяване и модернизиране на ОСП в икономическа полза на земеделските стопани с цел отговаряне на очакванията на гражданите. Евродепутатите подчертават, че първостепенните приоритети на реформата трябва да бъдат принципите, залегнали в Римския договор, целостта на единния пазар и истинската обща политика, както и подобаващо финансирана от ЕС. Те подкрепят устойчивото развитие на селското стопанство, гарантирането на безопасни, висококачествени и разнообразни храни, заетост и развитие в селските райони.
На 9 февруари рожден ден има Минчо Празников
Дата: 09/02, 03:00
Голяма разпродажба в Mr.Bricolage - отстъпките стигат до -50%, а в кампанията са включени над 4000 продукта за дома, ремонта и градината
Дата: 09/02, 02:50
КУБ Корпорация предоставя отстъпки за покупка на жилища от спортисти по време на Зимната олимпиада
Дата: 09/02, 02:30
Весела Лечева: "Благодаря на Тервел, на семейството му, на треньорите
Дата: 09/02, 02:00
Адриана: Историята на 11-месечно бебе с чернодробна трансплантация
Дата: 09/02, 02:00