В България пристигна първият кораб с аржентински слънчоглед


Дата: 27/02, 08:56

Пиксабей

В България вече е пристигнал първият от общо шест кораба, натоварени с аржентински слънчоглед. Става дума за стотици хиляди тона продукция, която неминуемо ще окаже влияние върху пазарните цени и върху родното производство.

Илия Проданов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите, обясни, че трябва да има строг контрол над продукцията.

„Още при пристигането на кораба сигнализирахме Българската агенция за безопасност на храните. В същия ден беше взета проба от кораба, която най-вероятно днес ще бъде анализирана. При следващите кораби представители на асоциацията ще бъдат допуснати до взимането на пробите, за да можем като производители и потребители да сме сигурни, че продукцията отговаря на стандартите“, обясни в ефира на БНТ Илия Проданов.

Проданов обясни основните притеснения на българските производители:

„Три са основните направления, в които трябва да се вземе адекватен контрол – остатъчни пестициди, тежки метали и тест за генетично модифицирани продукти. В Южна Америка над 90% от реколтата е генетично модифицирана, което е забранено за внос в Европа.“

Въпросът за бизнес страната на ситуацията също е значим, защото преработвателната промишленост у нас има по-високи мощности, отколкото родното производство.

„Още с излизането на новината, че тези кораби ще тръгнат към България от Аржентина, 10% цената на слънчогледа на вътрешния пазар спадна, което означава, че ефектът върху българското производство е видим и то не само в България, дори колегите от Румъния сигнализират за същото нещо, защото корабите, които идват в България са 6, но общо те са 12 в Черноморския басейн. В Румъния също се разтоварва, както и в Молдова. Така че 500 000 тона е общото количество, което ще тръгне този месец от Аржентина“, обясни още той.

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Военни влязоха в частен дом край Минерални бани и унищожиха взривни вещества
Дата: 27/02, 23:10

Шофьор от морската столица: "Варна ми е Бейрут"
Дата: 27/02, 23:00

Пенсионер от Русе получи сметка за ток от 209 евро, при пенсия от 370 евро
Дата: 27/02, 22:50

Виваком след сериозния срив: Нашите технически екипи работят
Дата: 27/02, 22:40

Асен Агов: Не изключвам редовна власт между формацията на Радев и ПП-ДБ
Дата: 27/02, 22:302 Коментара

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия