Във вторник ще бъдат ясни резултатите от пробите за африканска чума в Бозвелийско (обзор)


04/09/2018, 02:08

Екипи на Агенцията за безопасност на храните взеха проби от животните във варненското село Бозвелийско. То се намира само на 3 км от установеното огнище на африканска чума по свинете в село Тутраканци. Резултатите трябва да бъдат готови утре следобед и от тях ще зависят следващите действия, предава БНТ.

Четири дни след установяването на огнището от африканска чума по свинете са умъртвени над 80 животни в село Тутраканци. Повечето от тях нямат ветеринарна регистрация.

Д-р Дамян Илиев, директор БАБХ: Това е един болезнен случай, в който се вижда как законодателството, което трбява да се спазва, не се спазва от страна на стопаните.
Добрин Добрев, жител на с.Тутраканци: При мен дойдоха, показаха една заповед подвеждаща, че ще бъдем компенсирани за тази евтаназия на прасетата, без да има регистрация.

Властите все още не могат категорично да кажат как болестта е стигнала от Румъния до България. Една от версиите е, че животните са били хранени с фураж от Констанца.

Росен Горанов, кмет на с. Тутраканци: Това е изключено от Констанца да се внася в нашето село. Кооперацията си изнася продукцията, не внася продукция.
Д-р Дамян Илиев, директор БАБХ: Ако си носите сланина от Румъния, увита във вестник, и си я изядете, но хвърлите вестника, това вече е достатъчно.

За африканската чума няма лечение, няма и ваксина, а смъртта при прасетата настъпва до 20 дни след заразяването. Експертите успокояват, че вирусът не е опасен за хората.

Резултатите от взетите проби на животните в село Бозвелийско ще бъдат готови до 24 часа.

Живко Панев, кмет на с. Бозвелийско: Ние попадаме в 3-километровата зона на заразата и се притесняваме, че всички прасета, които бяха евтаназирани в съседното село Тутраканци, са заровени на площадката в с. Бозвелийско.

Заради неяснотата дали стопаните на животни ще бъдат обезщетени, хората подготвят протест.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



"Монти Мес" отваря ново заведение за храна за дома и офиса във Варна
Дата: 11/05, 02:00

Биофилтър спасява черния дроб
Дата: 11/05, 02:00

Иван Лечев отново ще е треньор в „Гласът на България“
Дата: 11/05, 02:00

Официално откриване на сграда C-max center - Варна
Дата: 11/05, 01:50

Роберто Баджо: Исках да изчезна. Беше огромен срам
Дата: 11/05, 01:30

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия