Гърция готова да пази България от Иран


20/08/2026, 12:21

Кадър Ютуб

Гърция е готова да реагира на заплахите от Иран за евентуални удари по използвани от САЩ военни обекти в Югоизточна Европа, включително в България.

При необходимост гръцкото правителство е готово да защити българското въздушно пространство, предаде новини.бг

Атина е в готовност да окаже помощ на България чрез разгръщане на противоракетната система "Пейтриът", съобщават гръцките медии, като се позовават на източници от министерството на отбраната.

Вероятно място за разполагането на системата е Дидимотихо на границата с България.

От гръцката страна подчертават, че това е възможно в случай, че София поиска подкрепа, а решението на Атина ще е политическо, подчертават източниците, цитирани от БНР.

В България вниманието е насочено към авиобазата "Безмер", след като българското правителство разреши използването ѝ от американски самолети цистерни.

В Атина разглеждат няколко сценария след заплахите от Иран. Ако се наложи, е възможно противовъздушната система "Пейтриът" да бъде преместена от остров Карпатос на остров Крит за защита на американската военновъздушна база Суда.

За сигурността на Кипър там остават дислоцирани четири гръцки изтребители Ф-16 и фрегатата на гръцките военноморски сили "Фокас".

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Областният управител на Сливен: Пожарът между Градец и Медвен е тръгнал от три места
Дата: 20/08, 19:43

Борисов: Видях кортежа на Радев във Варна – 10 коли, 40 човека, аз ходех там с 2
Дата: 20/08, 19:342 Коментара

Български триумф на международния турнир по билярд във Варна
Дата: 20/08, 19:23

РЗИ няма да бъдат закривани, ще съществуват като териториални дирекции към МЗ
Дата: 20/08, 19:172 Коментара

Центърът по асистирана репродукция няма да се влива в НЗОК
Дата: 20/08, 18:59

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия