Мая Манолова: Партиите предпочитат гражданите да не им объркват сметките с преференции (Видео)


28/02/2019, 21:55

Вотът на българите в чужбина е трудно предвидим и това е голямото притеснение, каза омбудсманът

Никога партийните централи не са гледали с добро око на преференциите, предпочитат гражданите да не им объркват сметките като пренареждат един или друг предпочитан кандидат и искат всичко де е под контрол. Това вече няма как да се случи, защото в резултат на промените в Изборния кодекс, преференции има на всички избори, при това достатъчно ниски, така че да пренареждат листите.

Това каза омбудсманът Мая Манолова в ефира на предаването ”Денят на живо” по Канал 3.

”Депутатите в продължение на месеци пред всички български граждани водят един спор, които се свежда до това, дали да се спази закона или не., което ако органа, които кове закона го нарушава с лека ръка и води дебат как точно да го наруши, какво да очакваме от редовите граждани или просто законите ще важат само за редовите граждани, а институциите са над тях. Това е абсурдна ситуация. След като това е мандатна институция, е ясно, че нейният мандат ще приключи и ще бъде избран нов орган”, коментира Мая Манолова относно избора на нов състав на ЦИК.

”Самият дебат, че ще има решения на изборните комисии, които изобщо няма да могат да се обжалват, е огромно отстъпление ”, заяви тя и добави: ”Абсурдно е решения на ЦИК да се обжалват по места. Промяната на мнозинството непосредствено преди избори естествено буди подозрения. Ще проследя реалните промени в Изборния кодекс и ще преценя дали да подам конституционна жалба.

Системно, в продължение на години, ЦИК нарушава Изборния кодекс, като бойкотира машинното гласуване, нещо което трябваше да се случи преде близо две години. Електронното гласуване също трябваше да е факт през тази година, каза още Манолова и добави, че електронното гласуване е стъпката, която ще даде възможност на българите зад граница да гласуват.

Вотът на българите в чужбина е трудно предвидим и това е голямото притеснение, защото няма как да бъде насочван, направляван, манипулиран, контролиран и това винаги плаши, каза омбудсманът.

Омбудсманът говори и за свръхправомощията на банките. Това е кауза, зад която застанах отдавна и е мой поет ангажимент към гражданите. Не успях да направя промяна в чл 417 и чл.410 в ГПК – това се текстовете, които дават възможност на банките и на монополните дружества , събирачите на дългове, бързите кредити и мобилните оператори по една облекчена процедура да събират вземанията от техните длъжници. Текстът на чл.417 дава възможност на банката само с едностранни документи, изготвени от нейното счетоводство да осъди длъжника, да запорира цялото му имущество и да започне да го продава. Гражданинът може да възрази, когато разбере, че това се е случило, но това не спира принудителното изпълнение, разясни тя.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 



Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Хороскоп за петък: Овен - планиране; Лъв - инициатива; Стрелец - нови познанства; Козирог - дисциплина; Риби - чувствителност
Дата: 08/05, 04:30

На 8 май през 1886 г., търсейки лек за главоболие, фармацевтът Пембъртън създава Кока-Кола
Дата: 08/05, 04:00

Lidl посреща звездите от Lidl-Trek преди старта на една от най-големите колоездачни обиколки в света
Дата: 08/05, 03:10

Рожден ден празнува Анета Сотирова
Дата: 08/05, 03:00

Кристиано Роналдо и Лионел Меси загубиха няколко милиона последователи заради мащабна кампания на Meta
Дата: 08/05, 02:001 Коментар

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия