Точно в 12.00 ч. в цялата страна прозвучаха сирените в памет на загиналите за свободата на България. Сирените за деня на Ботев за първи път се използват през 1948 г., когато се отбелязва 100-годишнината от рождението му, пише Дарик.
В продължение на 2 минути пешеходци, автомобили и автобуси спряха в знак на почит пред подвига на Христо Ботев и хилядите герои, дали живота си за Свободата на България.
Стотици граждани и гости на столицата се събраха в Борисовата градина, за да отбележат 2 юни - Деня на Христо Ботев и загиналите герои за свободата на Родината. На официална церемония пред паметника на поета и революционер те се преклониха пред героя, превърнал в едно поезия и жизнен подвиг.
Пред събралото се множество слово произнесоха поетите Здравка Евтимова и Никола Инджов, а деца от столични училища прочетоха свои стихотворения, посветени на Ботев. Под звуците на химна на България, изсвирен от представителния гвардейски духов оркестър, политици и граждани поднесоха венци и цветя пред паметника на героя и с минута мълчание отдадоха почит на неговата саможертва.
Да почетат делото на Христо Ботев в Борисовата градина дойдоха духовни, политически лица и граждани. На церемонията присъстваха още зам.-кметът на Столична община Тодор Чобанов и Белоградчишкия епископ Поликарп. Венци и цветя пред бюст-паметника на Ботев бяха поднесени от името на президента Румен Радев, председателя на Народното събрание Цвета Караянчева, омбудсманът Мая Манолов, министърът на отбраната Красимир Каракачанов и др.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
8 нови профилактични кампании в лаборатория „ЛИНА“
Дата: 06/05, 22:20
Добруджа измъкна точка на Спартак 1918 Варна с гол в последните секунди
Дата: 06/05, 22:17
Дмитриев: "Луфтханза" може да зареди гориво в Москва
Дата: 06/05, 22:12
Над 500 тона негодни храни и повече от 1,3 млн. яйца спря БАБХ за два месеца
Дата: 06/05, 22:04
Бургас даде официален старт на Джиро д'Италия с представяне на 23 отбора
Дата: 06/05, 21:54