Кадър Х
През сутринта на 16 юни 2026 г. руската столица Москва беше подложена на масирана атака с безпилотни летателни апарати, довела до пожар в Московската нефтена рафинерия, съобщи агенция УНИАН, цитира Новини.бг.
Ръководителят на Центъра за противодействие на дезинформацията (ЦПД) към Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна Андрей Коваленко потвърди в Telegram, че в предприятието гори технологичният възел за първична преработка на петрол AVT-6 ELOU, от който пряко зависи работоспособността на целия завод.
"Москва е под атака, московската рафинерия гори. Въпреки че Путин е изтеглил почти всички ключови средства за противовъздушна и противоракетна отбрана в Москва, това не спасява руснаците. Путин не е гарант за сигурността на московчани''.
В същото време кметът на Москва Сергей Собянин излезе с различна позиция, съобщавайки официално, че 25 безпилотни летателни апарата са свалени от системата за противовъздушна отбрана на Министерството на отбраната. Той отбеляза, че специалисти от службите за спешна помощ "работят на мястото на падането на отломките“, пише Фокус.
Според предоставената от Коваленко информация, тази рафинерия преработва около 11 милиона тона петрол годишно, осигурявайки около 40% от нуждите на Москва от бензин и 50% от дизел.
''В Москва вече бяха въведени ограничения за бензиностанции от 20 литра на автомобил след постоянни атаки срещу нефтобази и други рафинерии. Сега очакваме още по-голяма криза. Московчани могат да благодарят на Путин за това всеки ден и да си спомнят как са гласували за него''.
Според него в Московската рафинерия гори AVT-6 ELOU - технологичен възел за първична преработка на петрол, от който зависи способността на завода да работи. Сега въпросът е дали предприятието ще бъде спряно или ще има критична загуба на капацитет, като Коваленко завърши с предупреждението: ''Московчани пишат в социалните мрежи, че не са се запасили с бензин, напразно''.
Междувременно от Укринформ допълниха, че силите за специални операции, в сътрудничество с бунтовническото движение ''Черна искра'', са нанесли удари и по нефтопомпената станция ''Палкино'' в Ярославска област.
Според украинската страна инцидентът заплашва да предизвика критична загуба на капацитет или пълно спиране на рафинерията, което ще задълбочи вече съществуващата криза с горивата. Коваленко припомни, че в руската столица вече са въведени ограничения за зареждане по бензиностанциите до 20 литра на автомобил заради системните удари срещу нефтената инфраструктура.
През сутринта на 16 юни 2026 г. руската столица Москва беше подложена на масирана атака с безпилотни летателни апарати, довела до пожар в Московската нефтена рафинерия, съобщи агенция УНИАН. Ръководителят на Центъра за противодействие на дезинформацията (ЦПД) към Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна Андрей Коваленко потвърди в Telegram, че в предприятието гори технологичният възел за първична преработка на петрол AVT-6 ELOU, от който пряко зависи работоспособността на целия завод. "Москва е под атака, московската рафинерия гори. Въпреки че Путин е изтеглил почти всички ключови средства за противовъздушна и противоракетна отбрана в Москва, това не спасява руснаците. Путин не е гарант за сигурността на московчани''. В същото време кметът на Москва Сергей Собянин излезе с различна позиция, съобщавайки официално, че 25 безпилотни летателни апарата са свалени от системата за противовъздушна отбрана на Министерството на отбраната. Той отбеляза, че специалисти от службите за спешна помощ "работят на мястото на падането на отломките“, пише Фокус. Според предоставената от Коваленко информация, тази рафинерия преработва около 11 милиона тона петрол годишно, осигурявайки около 40% от нуждите на Москва от бензин и 50% от дизел. ''В Москва вече бяха въведени ограничения за бензиностанции от 20 литра на автомобил след постоянни атаки срещу нефтобази и други рафинерии. Сега очакваме още по-голяма криза. Московчани могат да благодарят на Путин за това всеки ден и да си спомнят как са гласували за него''. Според него в Московската рафинерия гори AVT-6 ELOU - технологичен възел за първична преработка на петрол, от който зависи способността на завода да работи. Сега въпросът е дали предприятието ще бъде спряно или ще има критична загуба на капацитет, като Коваленко завърши с предупреждението: ''Московчани пишат в социалните мрежи, че не са се запасили с бензин, напразно''. Междувременно от Укринформ допълниха, че силите за специални операции, в сътрудничество с бунтовническото движение ''Черна искра'', са нанесли удари и по нефтопомпената станция ''Палкино'' в Ярославска област. Според украинската страна инцидентът заплашва да предизвика критична загуба на капацитет или пълно спиране на рафинерията, което ще задълбочи вече съществуващата криза с горивата. Коваленко припомни, че в руската столица вече са въведени ограничения за зареждане по бензиностанциите до 20 литра на автомобил заради системните удари срещу нефтената инфраструктура.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Европейските институции със споразумение за повече права за пътуващите със самолет
Дата: 17/06, 02:00
Морски вкус, водни приключения и незабравими емоции: Nautilus откри сезона на 5 юни
Дата: 17/06, 01:40
Шаламанов: Провокациите от РСМ са част от по-голяма стратегия на Русия
Дата: 17/06, 01:30
Въвеждат пет нови категории в наградите "Грами" през 2027 г.
Дата: 17/06, 01:00
Мощен пробиотик спасява корема
Дата: 17/06, 00:40