кадър: Нова тв
Голяма част от черешовата реколта в Кюстендилско тази година остана необрана заради ниските изкупни цени, които според производителите не покриват дори разходите по прибирането на плодовете. Земеделците предупреждават, че ако подобна ситуация се повтори още няколко години, много градини ще бъдат изоставени.
По думите на стопаните цените, предлагани от преработвателите, са толкова ниски, че наемането на берачи би донесло допълнителни загуби. Затова много производители са предпочели да оставят плодовете по дърветата вместо да ги берат на загуба, предаде Нова телевизия.
Допълнителен проблем тази година е липсата на традиционните прекупвачи, които обикновено изкупуват продукцията на по-високи цени и я предлагат на пазарите в страната. Според производителите именно това е причината голяма част от качествената кюстендилска череша да не достигне до потребителите и да бъде насочена основно към преработка.
От бранша смятат, че една от причините за кризата е дългата верига между производителя и крайния клиент. По техни данни черешите често преминават през няколко посредници, което води до значително поскъпване на продукта в магазините, докато фермерите получават минимална част от крайната цена.
В опит да намерят решение земеделски организации разработват онлайн платформа, която да свързва директно производители, търговци и транспортни фирми. Целта е да се намали ролята на посредниците и по-голяма част от приходите да остава при стопаните.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Кристиано Роналдо: Ще приключа, когато аз реша, а не когато някой друг реши
Дата: 05/07, 23:16
Хидроплан е извършил твърдо приземяване в Ийст Ривър в Ню Йорк
Дата: 05/07, 23:00
Седем души са пострадали в катастрофата на пътя Добрич - Варна
Дата: 05/07, 22:51
Месец след трагедията на „Челопешко шосе“: Повече полиция, но основният ремонт е блокиран без пари
Дата: 05/07, 22:291 Коментар
Зеленски: Боевете за Константиновка продължават, Русия готви нов удар
Дата: 05/07, 22:111 Коментар