Загробват живи прасета край Сливо поле


26/07/2019, 19:30

Кадър бТВ

От днес започва евтаназирането на 40 000 прасета от свинекомплекса в село Бръшлен, Русенско. Умъртвените животни се заравят в терен край Сливо поле, някои от тях са били живи при заравянето. Междувременно земеделското министерство излезе с противоречива информация дали Гърция е спряла вноса на свинско месо от България, предаде новини.бг.

Изкопът край Сливо поле е на метри от зърнопроизводствена база, птицеферма и автосервизи.

Те доколкото знам промениха мястото на загробване. Няма да е тук, някъде другаде ще бъде, има взето решение, но не знам къде точно, обясни Николай Георгиев от Сливо поле.

Проверката ни на място обаче показа друго. Загробването е в ход, а част от животните са живи. Според ветеринарния лекар трапът отговаря на всички условия.

Кой контролира загробването не стана ясно. Факт е, че дори и изискванията за предпазно облекло не са спазени. Липсва и обозначение за инфектирана зона.

"Има съгласуване с всички институции, които имат компетенции в тази област, всички са дали становище да бъде използвано това място за депониране на животните. Тъй като има някакви съмнения в тази насока, ние помолихме и община Сливо поле се съгласи и в крайна сметка депонирането ще се извършва оттук нататък на място, което е далеч по-удобно и отдалечено от населени места", заяви представител на свинекомплекса.

Третият терен е в землището на село Ряховци, където се сбират подпочвените води.

"Тя водата се изтича в Дунава. Подпочвената върви тук на 5-6 метра, когато е по-високо нивото и все пак хората си ползват, както и аз имам сонда", каза Валентин Димитров от Ряховци.

Съгласие на местните за изкопаването на трапа не е търсено.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Пролетен фестивал ще се проведе днес в Морската градина на Варна
Дата: 06/05, 10:18

Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов: За балистична заплаха ще разчитаме на колективна защита
Дата: 06/05, 10:081 Коментар

Президентът Йотова: Най-важната дума днес е "благодаря"
Дата: 06/05, 10:001 Коментар

Във Варна се състоя ритуал по тържественото издигане на флага на Военноморските сили
Дата: 06/05, 09:501 Коментар

Голям протест на сръбските студенти е насрочен за 23 май
Дата: 06/05, 09:42

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия