Кадър: БТВ
Участници като Русия и Китай могат да се обединят за АЕЦ"Белене" и да използват това да извиват ръцете на управляващите за отстъпки от държавата. Това заяви проф. Георги Касчиев, експерт по безопасност на АЕЦ, в ефира на бТВ по повод изтичащия срок за кандидатстването за стратегически инвеститор за строежа на АЕЦ „Белене”.
Очаква се оферта от „Росатом”. До момента е предоставено заявление за стратегически инвеститор от китайската и корейската ядрена корпорация.Останалите две оферти са за предоставяне на оборудване – от „Фрам атом” и „Дженерал електрик”.
"Активити ще паднат двукратно - тук става дума за ценоте на закупеното оборудване и за площадката. Оборудването не е произведено в добрата световна практика. А другата част е изградената площадка. Най-вероятно площадката е рискова, защото е наводнявана и възглавницата, която трябва да поема вибрациите е компроментирана", каза още той.
Попитан за загиналите руски инжинери, той заяи, че Росатом са тествали на площадка в морето. То е радиоктивно. Затова й го затвориха. Най-вероятната хипотеза е, че там е станала радиоактивна авария.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Публикуваха предполагаемо предсмъртно писмо на Епстийн
Дата: 07/05, 23:21
Енчо Керязов е новият министър на младежта и спорта
Дата: 07/05, 23:14
Шакира представи официалната песен за Мондиал 2026
Дата: 07/05, 23:07
Започва ремонт на едното платно от АМ „Хемус“ между Шумен и Каспичан
Дата: 07/05, 23:00
Lidl посреща звездите от Lidl-Trek преди старта на една от най-големите колоездачни обиколки в света
Дата: 07/05, 23:00