Христов: Да не бъркаме досиетата с Комисията по досиетата. Огромният масив от документи е надеждно съхранен


03/07/2026, 12:34

Снимка: Булфото

Комисията по досиетата е отдавна изчерпала се структура с бюджет от 2,8 млн. евро годишно. Тя отдавна изпълни своята мисия и практически не функционира в момента, каза вицепремиерът Иво Христов по време на блицконтрола в парламента в отговор на Станислав Анастасов от ДПС относно намеренията за закриването на комисията в проектобюджета.

Това, което ние предлагаме, съвсем не е да се закрие достъпът до досиетата, а обратното - да го демократизираме и улесним, като дигитализираме досиетата и ревизираме закона, така че всеки от нас да може да чете това, което го интересува, посочи вицепремиерът.

Бих предложил да не бъркаме досиетата с Комисията по досиетата. Досиетата е огромен масив от документи от близкото минало, които са надеждно съхранени и до които има гарантиран законов достъп със съответната процедура, каза той.

Досиетата вече се изчерпаха, те са прочетени. Трябва да отворим досиетата от последните години - това очакват хората и за това гласуваха, добави Христов. По думите му достъпът до досиетата остава при сегашния режим, докато бъдат реформирани в посока повече публичност и по-лесна достъпност.

В проектобюджета, публикуван на сайта на Министерството на финансите, е записано, че до 15 септември т.г. трябва да се разработи предложение за нормативни промени за закриване на Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия и преминаване на дейността ѝ към Държавна агенция „Архиви“, посочва БТА. 

Тази седмица общественици изразиха несъгласие със закриването на комисията и определиха намерението на правителството като "отнемане на правото на прозрачност" и "защита на олигархическия модел".

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Започва ремонтът на детска ясла "Щурче" във Варна
Дата: 03/07, 14:00

Никола Цолов даде 11-о време в свободната тренировка на Формула 2 в "Силвърстоун"
Дата: 03/07, 13:53

Черно море с минимална победа над Спартак Плевен
Дата: 03/07, 13:49

Задържаха служител на общината в Ардино заради обществена поръчка за ремонт на път за близо 6 млн. лева
Дата: 03/07, 13:39

Петкова: Предложеният от Радев бюджет противоречи на закона и може да бъде атакуван пред КС
Дата: 03/07, 13:34

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия