Кадър Ютуб
Руският министър на външните работи Сергей Лавров разказа как сръбският президент, в разговор с Владимир Путин, е обещал Сърбия никога да не се присъединява към Европейския съюз при антируски условия.
„Президентът Александър Вучич в разговорите си с президента Владимир Путин многократно е казвал, че вижда европейската перспектива преди всичко като икономически интерес на Сърбия и като интерес за интеграция в инфраструктурата, създадена от ЕС“, каза Лавров.
„Интересът на Сърбия винаги ще бъде реализиран, без да се застрашават отношенията с Русия“, подчерта той, цитиран от БГНЕС.
„Сръбският народ, според всички социологически проучвания, има исторически много положително отношение към Руската федерация, както и към Китайската народна република“, коментира Лавров.
Според него сръбският народ трябва да бъде попитан какво бъдеще вижда за себе си, а президентът Вучич отлично разбира това.
„Ние уважаваме тази позиция. Но чуваме и какво казва Европа. На Сърбия ѝ казват: можете да продължите, но сега, струва ми се, са замразили този процес, можете да продължите преговорите за присъединяване, ако изпълните две условия: признайте независимостта на т.нар. Косово, което е достатъчно, за да се разбере антисръбският характер на позицията на Брюксел, и второ - трябва да спазвате всички, без изключение, санкции, които Европейският съюз въвежда срещу Руската федерация. Това е всичко. С други думи, те се опитват да превърнат Сърбия в някаква буферна зона за конфронтация с Русия“, заяви Сергей Лавров.
Според него, за разлика от Европейския съюз, Русия била заинтересована на Балканите да съществува обединяваща инфраструктура - икономическа, културна и всякаква друга.
„Същата цел за обединение и максимизиране на взаимната полза преследва и китайската инициатива „Един пояс, един път“, която също е много популярна на Балканите и активно се насърчава. Затова ние, разбира се, както и Китайската народна република, сме на страната на сръбския народ. Нямам съмнение, че ще уважим избора именно на сръбския народ. Той трябва да бъде попитан какво бъдеще вижда за себе си. И президентът Вучич го разбира отлично и усеща настроенията на своите граждани като голям политик с опит“, каза в заключение Сергей Лавров.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Каримански: Регулаторите трябва да са по-ефективни, а не по-показни
Дата: 15/04, 18:461 Коментар
Топло посрещане на Стефан Богомилов на "Тича"
Дата: 15/04, 18:391 Коментар
Найденов: Ако САЩ напуснат НАТО, Европа губи американския ядрен щит
Дата: 15/04, 18:251 Коментар
79-годишен мъж почина в пловдивски парк, докато играе шах
Дата: 15/04, 18:21