Новият собственик на колата няма да плаща нарушенията на стария


20/11/2019, 16:51

Снимка: Novini.bg

Въвеждането на системата "Бонус – малус" за "Гражданска отговорност" на автомобилистите ще бъде на два етапа и фактически ще влезе в сила от 2021 г. От догодина ще трябва да започне отчитането на нарушенията, на базата на които ще се формира цената на задължителната полица. От 2021-ва ще трябва да е ясна и методологията, по която тези нарушения ще бъдат използвани за крайното определяне на стойността на полицата.

Системата "Бонус - малус" позволява водачите без нарушения на пътя да плащат по-евтина "Гражданска отговорност", а нарушителите - скъпа застраховка. Първият проект на системата, изготвен от комисията, срещна остро обществено неодобрение. 

"Категорично "Бонус – малус" системата има пряка връзка с поведението на шофьорите. Така е във всички държави, където тя се прилага. Водачите стават по-дисциплинирани, защото освен санкцията, която търпят от пътната полиция, вече имат и по-скъпа застраховка". Това каза пред БНР Владимир Тодоров - председател на Асоциацията на пострадалите при катастрофи. Той обясни, че генералната идея е, че има индивидуален коефициент, който определя цената на застраховката "Гражданска отговорност", спрямо поведението на шофьорите.

В проекта се въвежда списък на хората, които управляват дадения автомобил, който да се посочва от собственика, и на базата на индивидуалните коефициенти на всички, които управляват автомобила, да се прави един среден коефициент за него. Това е положителен подход, каза Тодоров в предаването "12+3" по програма "Хоризонт".

Той посочи, че нарушенията на предишния собственик на колата няма да се прехвърлят на новия собственик.

По думите на Владимир Тодоров обсъжданията на системата "Бонус – малус" ще са в продължение на година, което дава възможност "да се изправят кривиците". 

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Трима отпаднаха от групата на Черно море за мача с Ботев Пловдив
Дата: 08/05, 19:16

Напрежение в Габрово след масово сбиване между съседи
Дата: 08/05, 19:11

Забраниха движението на камиони по черен път над свлачището край Пампорово
Дата: 08/05, 19:03

Спартак пусна в продажба билетите за мача със Славия
Дата: 08/05, 18:56

Ердоган: Турската отбранителна промишленост вдъхва доверие в световен мащаб
Дата: 08/05, 18:48

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия