Шефът на МБАЛ "Св. Анна" отговори на кмета Коцев: Здравето не може да бъде поставяно под условие


18/06/2026, 12:18

снимка: Община Варна

"Здравето не може да е под условие". Това заяви в нова позиция изпълнителният директор на МБАЛ „Света Анна - Варна“ д-р Красимир Петров след като вчера кметът Благомир Коцев посочи, че извънредните средства, поискани от болницата, ще бъдат разплатени, но Община Варна настоява за промени в ръководството на болницата.

Ето какво посочва още в позията си директорът на Окръжна болница:

Средствата за покриване на текущи разходи на МБАЛ „Св. Анна“ на стойност 400 хил. евро, поискани от Община Варна и гласувани от Общинския съвет, ще бъдат разплатени. Това съобщи официално пресцентърът на Община Варна, часове след като признахме пред медиите, че парите не са ни преведени и все още не сме се разплатили с фирмите, които доставят лекарства, материали, консумативи и услуги, от които се нуждаят пациентите, чиито живот и здраве са наша отговорност.

Обещанието на кмета Благомир Коцев, вместо с посочен срок, изненадващо бе обвързано с условие. Условие за смяна на ръководството на болницата с такова, което щяло да има оздравителен план и да не допуска задлъжняване, което да налага Общината да дава пари за болницата…

Няма да коментирам доколко уместно е подобно поведение, само защото е станало известно, че кметският екип не е изпълнил решение на ОбС. Всеки сам преценява. Ще кажа обаче следното: Здравето не може да е под условие – нито с политически цвят, нито с кадрови предпочитания или лични симпатии. По една проста причина - здравето и животът на хората са наш денонощен ангажимент, в който няма място за словесни еквилибристики и противопоставяния. Място има само за отговорност и придържане към фактите. А фактите към момента звучат и изглеждат така: Клиничните пътеки, които са основен източник на приходи за болницата, абсолютно не кореспондират с реалните стойности на разходите по пряката дейност. Целевата субсидия от МЗ е още по-неадекватна на средствата, които реално струва лечението на един спешен пациент /обикновено по няколко хиляди лева на денонощие/. И, когато/докато фактите са такива, извънредното целево субсидиране и банковото кредитиране са законовите начини за съхраняване на лечебното заведение като спешен портал на областта. Това е и причината да прибягваме към тях – така, както процедира почти целият болничен сектор в страната. И е добре да се знае, че, който говори за оздравяване на болницата – без да има актуализиране на клиничните пътеки и субсидията за спешност, говори за съкращаване на дейности и хора, респ. – за функционална промяна на МБАЛ „Света Анна – Варна“ и реален риск от влизане в невъзможност да се гарантира денонощната здравна помощ за населението.

За сведение на г-н Коцев и съветниците му:

-    МБАЛ „Света Анна – Варна“ е депозирала в МЗ три варианта на оздравителен план, изготвен от най-безспорните икономисти на Варна и региона, за да кандидатства за банков кредит. Има и трезори в готовност да осигурят заем, тъй като кредитното досие на болницата е изрядно. 

-    МБАЛ „Света Анна – Варна“ работи на пълни обороти и гарантира високоспециализирана здравна грижа и помощ на гражданите и гостите на Варна и региона 24/7, въпреки затрудненията. Годишно качествена медицинска помощ и грижа при нас получават почти 70 000 души.

-    И последно: Някак не звучи особено състоятелно, че 3,3 млн. евро , гласувани за  здравеопазването в града от началото на годината, могат да разклатят бюджет с внушителната приходна част от 838 млн. евро и да ощетят дейности като озеленяване, поддръжка на градската среда, социална политика и др., ако има добро управление на публичните финанси.

Затова ще завърша, както започнах: Здравето не може да е под условие. То е безусловен ангажимент на всички ни.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Морски вкус, водни приключения и незабравими емоции: Nautilus откри сезона на 5 юни
Дата: 19/06, 00:30

Швейцария разби Босна с късно голово шоу
Дата: 19/06, 00:00

Народно читалище „Отец Паисий“ показа таланта на децата си на „Здравей лято“
Дата: 19/06, 00:00

Великобритания оттегли препоръката да не се пътува до Дубай
Дата: 18/06, 23:42

Нойер обяви, че отново се оттегля от националния отбор на Германия
Дата: 18/06, 23:32

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия