кадър: Нова тв
Семейство е отнесло голяма глоба заради кратко спиране в аварийната лента на АМ „Тракия“. Престоят станал, след като тяхното малко дете заявило спешна физиологична нужда. Бащата отбил и спрял в аварийната лента, а майката помогнала на двегодишното дете.
Точно в този момент автомобилът е бил в обсега на тол камера. Резултатът е 526 евро глоба и 3 месеца без книжка за водача. Законът е категоричен в кои случаи е разрешено спирането в аварийна лента, но според юристи има разумни аргументи за обжалване на тежкото наказание.
„Случаят е от миналата година октомври, като ни се обадиха през февруари тази година. Казаха ни, че сме направили това нарушение, казаха да отидем до полицията в Перник, оттам да отидем до полицията в Ихтиман и след това получихме наказателното постановление. До колкото разбрахме, ако не ни връчат акта, ще бъдат санкционирани. Приложиха нашето възражение, но въпреки това то не беше уважено и се наложи да си търсим правата в съда”, коментира в ефира на Нова телевизия бащата, който е отбил и спрял в аварийната лента.
„За мен е абсурдно да нямаме възможност да използваме аварийната лента за такива случаи, които могат да се наложат на всеки човек”, казва майката.
Според адвокат Силвия Петкова в конкретния случай съдът би могъл да не наложи наказание на водача. „Има една разпоредба в закона за административните нарушения и наказания, която разглежда така наречените маловажни случаи на административно нарушение. Съдът ще трябва да прецени в конкретната ситуация дали има някакво отклонение от обичайния случай на такъв тип административно нарушение. В конкретния случай смятам, че има такова отклонение и съдът би могъл да приложи тази разпоредба, като не наложи наказание на водача. В този случай не са настъпили никакви общественоопасни последици.
Нещо повече - потенциални общественоопасни последици са предотвратени, защото, докато малкото дете има конкретна физиологична необходимост, то може да разсейва водача, да пречи на самото движение на автомобила и това може да създаде сериозна предпоставка за пътнотранспортно произшествие. Всички тези обстоятелства трябва да бъдат отчетени”, коментира адвокат Петкова.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Lidl посреща звездите от Lidl-Trek преди старта на една от най-големите колоездачни обиколки в света
Дата: 07/05, 12:30
Завършва ремонтът на пътя Варна- Златни пясъци
Дата: 07/05, 12:29
На дъното до Морска гара - Варна откриха пейки, столове, колело и тротинетки
Дата: 07/05, 12:20
Водач на тротинетка е с опасност за живота след катастрофа в Стара Загора
Дата: 07/05, 12:16