Снимка Булфото
С 6 гласа „против“ и 14 „за“ парламентарната бюджетна комисия даде зелена светлина на държавните бензиностанции като одобри промените в Закона за държавните резерви и военновременните запаси, предаде actualno.com.
Това е като подписване на празен чек, възрази депутата от БСП Румен Гечев и разкритикува зам.-министъра на икономиката Лилия Иванова за липсата на икономическа обосновка в представянето на законопроекта и по повод изразените от нея надежди така предлаганите промени да бъдат одобрени от комисията.
„Тук не се занимаваме с надежди“, възрази червеният депутат и направи остра забележка на председателя на комисията Менда Стоянова, че допуска да се представят законопроекти без нито едно число в мотивите и без никакви разчети. „Не допускайте в комисията есета и разкази – какво мечтаят, на какво се надяват… Няма числа. Връщайте ги!“, настоя той, визирайки представителите на министерството на икономиката.
„Нямате числа. Ставайте и си отивайте, докато не донесете числата. Нямате числа, нямате разчети и искате от бюджетната комисия на българския парламент да подкрепи“, скара им се той.
Гечев подчерта, че правилникът на Народното събрание задължава вносителите да направят разчет на въздействието и че въздействието е в числата. „Министерството на икономиката – вносителят не предлага нито едно число. Няма нито едно число в мотивите. Поне напишете едно число, примерно 681 – създаването на българската държава“, добави Гечев.
На неговото настояване да се посочи колко държавни бензиностанции ще се правят, колко държавни данъчни склада, с какъв капитал и защо няма анализи и разчети, зам.-министър Иванова обясни, че „законопроектът предвижда създаване на държавно предприятие и че за това държавно предприятие са направени калкулации и има ресурс за създаването му. Оттам нататък, държавното предприятие, след структурирането може да създава търговски дружества. Според нея анализите са следващ етап. „Държавното предприятие ще прецени дали да излезе като търговец на пазара или не“, посочи тя, което още повече повиши градуса на недоволството.
„Искате от нас тук да бием печата и после Държавното предприятие ще си решава“, възрази Гечев. „Ми ако няма да прави търговски операции за какво го правим, попита той и припомни информациите за намеренията на правителството да прави бензиностанции, колонки за зареждане с ток… „Ние питаме колко бензиностанции, откъде ще се доставя горивото, какви са разчетите, какъв ще е делът на складовете, пазарния дял…. И как ще ни убедите, че като ги направите, цените ще спрат да растат“, добави депутатът.
В дебата се намесиха и от Българската петролна и газова асоциация (БГПА) като настояха да се прецизира текста на параграф 9, който въвежда нова алинея 12, която е твърде обща. По думите на изпълнителния директор на БПГА Андрей Делчев, текстът не дава отговори на много въпроси - какво означава „складов капацитет“, колко трябва да бъде този складов капацитет, кой носи отговорност за некачествено гориво... Той настоя: „Текстът да бъде прецизиран, защото в този вид той не работи и може да доведе до тежки последици за коректните складодържатели“.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Преподавателят по наказателно право в СУ проф. Пламен Панайотов: Въпросът не е кой ще прави номинациите, а какви хора ще бъдат излъчени
Дата: 12/05, 00:00
Двама убити и шестима ранени при стрелба в Ница
Дата: 11/05, 23:55
Гърция иска да ограничи масовия туризъм в популярни дестинации в страната
Дата: 11/05, 23:49
Виктор спечели тази вечер в "Като две капки вода", но не се класира във финалната четворка
Дата: 11/05, 23:42
Любослав Пенев отправи емоционален призив в личния си профил
Дата: 11/05, 23:35