Снимка Булфото
Общински съветник от столичния ОбС привлече вниманието върху себе си с това, което каза.
Сигурна съм, че когато влезе новото ръководство в Четвърта многопрофилна болница за активно лечение (МБАЛ) ще получим цялата информация за финансовото ѝ състояние и ще разберем колко са верни твърденията за злоупотреби. Това заяви независимият общински съветник и Ваня Григорова след решението на Столичния общински съвет за смяна на ръководството и вливане на болницата във Втора многопрофилна болница за активно лечение (МБАЛ).
Григорова е един от вносителите на приетия доклад.
В началото на годината беше установено, че Четвърта МБАЛ е поискала нисколихвен заем за изплащане на заплати, въпреки уверенията, че лечебното заведение е във финансово стабилно състояние, посочи Григорова.
По думите ѝ още през миналата година директорът на болницата е твърдял, че тя е в добро финансово състояние, но впоследствие са се появили данни за сериозни забавяния в изплащането на възнагражденията. Григорова заяви, че след подаден сигнал до Инспекцията по труда са получени данни за неизплатени или частично изплатени възнаграждения. „За декември 2025 г. заплатите са изплатени на 40%, както и 40% за януари, а след това са изплащани само аванси“, каза тя, като уточни, че служители са получавали аванси в размер между 95 и 197 евро в периода преди Великден, предаде БТА.
По думите ѝ тези данни са включени в доклада, който днес беше приет от Столичния общински съвет. Тя допълни, че при продължаващо забавяне на възнагражденията болницата подлежи на санкции. „Ако заплатите не бъдат изплатени до 28 април, болницата ще бъде санкционирана, а това означава, че софиянци ще платят допълнителна санкция“, заяви Григорова.
Тя посочи още, че по данни за финансирането от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за периода 2021–2025 г. се отчита спад в дейността на лечебното заведение. „Намалението за Четвърта градска болница е много сериозно, което означава, че дейността се е свила с 36% за последните пет години“, каза тя.
Според Григорова болницата разчита основно на субсидии от Столичната община, а не на средства от НЗОК. Тя добави, че има сигнали от медицински персонал за натиск и освобождавания от работа. „Няколко лекари и медицински сестри се обърнаха към нас, че има злоупотреби и освобождавания под различни предлози“, посочи тя, като отбеляза и недостиг на кадри.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Как се прави здрав корем
Дата: 23/04, 01:40
23 април е Международният ден на книгата и авторското право
Дата: 23/04, 01:30
Часове преди европейското първенство Насар обяви: Готов съм да дам, каквото мога, за да бъде България най-отгоре
Дата: 23/04, 01:00
НАСА представи новия си космически телескоп
Дата: 23/04, 00:45
На 23 април имен ден празнуват Александър, Александра, Александрина, Александрия, Алекси, Алеко, Сашо
Дата: 23/04, 00:30