Снимка Община Варна
Предложение за създаване на звено „Черноморски младежки център“ като второстепенен разпоредител с бюджет предизвика дебати на заседанието на ПК „Структури и общинска администрация“ към Общински съвет – Варна. Съветниците отправиха остри критики към финансовите разчети и начина, по който се изпълнява проектът.
От администрацията обясниха, че след 30 юни 2026 г. Община Варна има задължение да осигури устойчивостта на проекта за поне пет години, включително сградата, дейностите и назначения персонал. В момента в центъра работят 10 души, които съгласно изискванията на проекта трябва да се запазят. Предвижда се разкриването на още 4,5 щатни бройки – счетоводител, служител по поддръжката и хигиенисти. Според администрацията това е необходимо, за да може центърът да функционира като самостоятелно звено и да кандидатства по нови програми и проекти.
Най-сериозните възражения бяха свързани с рязкото увеличение на необходимите средства. Съветници припомниха, че първоначалната финансова рамка е била около 1,5 млн. лева (около 750 хил. евро), а сега средствата практически се удвояват. По думите им в проекта е било записано, че общината ще осигурява по около 300 хил. лева (около 150 хил. евро) годишно в продължение на пет години. От тях около 200 хил. лева са били за заплати, а останалите – за режийни и поддръжка.
Според членовете на комисията новите разчети значително надхвърлят първоначалните ангажименти. Няма основание възнагражденията в Черноморския младежкия център да бъдат изравнявани със средните заплати в общинската администрация, както е направено в момента. Посочено беше, че няма друг младежки център в страната с подобни нива на заплащане. Преразходът само за възнаграждения през следващите пет години ще бъде 1,1 млн. евро, беше изтъкнато в зала „Пленарна“.
Критики бяха отправени и към дейността на центъра. По време на заседанието беше заявено, че тя се разминава с първоначалната идея на проекта, чиято основна цел е била да подпомага младежката заетост и интеграцията на уязвими групи чрез обучения и придобиване на умения за пазара на труда. Подобни обучения, според съветници, липсват, а сегашните дейности не съответстват на първоначално заложения замисъл.
Припомнено беше също, че кандидатстването по програмата е извършено без решение на Общинския съвет заради опасения дали проектът може да бъде реализиран в предвидените срокове.
След обсъждането точката беше отложена с мотив, че финансовата рамка трябва да бъде преработена и съобразена с първоначално поетите ангажименти, актуализирани единствено с инфлацията.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Пожар пламна край бивш завод на изхода на Асеновград
Дата: 23/07, 01:30
Ladies Night с Man4Queen в Moonlight Varna
Дата: 23/07, 01:10
Иран предупреди САЩ за "мощен и решителен отговор"
Дата: 23/07, 01:00
Бивш капитан на Барселона може да се завърне в клуба като треньор
Дата: 23/07, 00:30
Спират тировете в определени часове в петък и неделя по "Тракия" и "Струма"
Дата: 23/07, 00:00