Снимка: МО
В системата на Министерството на отбраната работят 3495 души, навършили пенсионна възраст. Това информира министърът на отбраната Димитър Стоянов в отговор на въпрос от народния представител от „Демократична България" Мартин Димитров. Информацията е към април 2026 г. Отговорът е публикуван на сайта на парламента.
Броят на хората, навършили пенсионна възраст, наети по трудово или служебно правоотношение, граждански договор, или друг вид правоотношение в повереното ми ведомство, е 3495, а в търговските дружества, на които съм принципал, е 821, отговаря военният министър, предава БТА.
В началото на 2025 г. тогавашният служебен министър на отбраната Атанас Запрянов съобщи, че към декември 2024 г. общо 661 военнослужещи и 3079 цивилни служители, навършили възраст за пенсиониране, продължават да работят във Въоръжените сили. Хората, навършили пенсионна възраст, които продължават да работят в търговските дружества, са 836, информира тогава Атанас Запрянов.
По искане на депутата министърът посочва броя на хората, които продължават да работят в повереното му ведомство, в пет групи: до една година след навършване на възрастта за пенсиониране - 381; до две години - 343; до три - 208; до четири години - 187; над пет години - 2376.
В отговора пише още, че броят на хората, упражнили правото си на пенсия по реда на чл. 69 от Кодекса за социално осигуряване (специалният ред за военнослужещи - бел. ав.), и наети във военното ведомство, е 1940, а в търговските дружества, на които министърът е принципал, е 179. Броят на хората, упражнили правото си на пенсия по реда на чл. 68 от Кодекса за социално осигуряване (общият ред - бел. ав.), и наети в системата на Министерството на отбраната, е 665, а в търговските дружества, на които министърът е принципал, е 307.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Европейските институции със споразумение за повече права за пътуващите със самолет
Дата: 17/06, 02:00
Морски вкус, водни приключения и незабравими емоции: Nautilus откри сезона на 5 юни
Дата: 17/06, 01:40
Шаламанов: Провокациите от РСМ са част от по-голяма стратегия на Русия
Дата: 17/06, 01:30
Въвеждат пет нови категории в наградите "Грами" през 2027 г.
Дата: 17/06, 01:00
Мощен пробиотик спасява корема
Дата: 17/06, 00:40