Кадър Youtube
Сухопътните сили на НАТО започнаха днес нови операции във Финландия и Швеция, насочени към укрепване на сигурността в Арктика и северните райони на Европа на фона на засилената руска военна активност и нарастващия интерес на Китай към региона, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
След руската инвазия в Украйна двете скандинавски държави прекратиха дългогодишната си политика на военен неутралитет и се присъединиха към НАТО. Финландия стана член на алианса през 2023 г., а Швеция през 2024 г.
Новите операции са предназначени да укрепят отбраната на североизточния фланг на НАТО.
"Този регион е сред най-стратегически важните в света и същевременно предлага едни от най-предизвикателните условия за военни действия“, заяви върховният главнокомандващ на силите на НАТО в Европа генерал Алексъс Гринкевич.
В рамките на новата структура, наречена Напреднали сухопътни сили на НАТО във Финландия, шведска бойна група ще бъде разположена в град Буден в Северна Швеция. Освен това в Рованиеми, Финландия, ще бъде създаден многонационален щабен елемент.
Решението за формирането на тези сили беше взето от държавните и правителствените ръководители на страните членки на НАТО по време на срещата на върха във Вашингтон през 2024 г.
От алианса подчертават, че разполагането на новите формирования е завършено за по-малко от две години.
Напредналите сухопътни сили във Финландия ще действат съвместно с друга инициатива на НАТО, наречена "Арктически страж". Целта е да се засили защитата на територията на алианса и да се гарантира сигурността в Арктика и далечния север.
Според генерал Гринкевич тези мерки са особено важни на фона на нарастващата руска военна активност и засиления интерес на Китай към стратегическия арктически регион.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Доброволци спасиха десетки малки жаби в центъра на Бургас
Дата: 07/06, 18:19
Проф. Стелиян Димитров: Незаконното строителство край Варна е можело да бъде засечено много по-рано
Дата: 07/06, 18:142 Коментара
Младежът, който загина след удар в къща в Дупница, е карал без книжка
Дата: 07/06, 17:481 Коментар
Нов шоурум за мебели отвори врати във Варна
Дата: 07/06, 17:40
Оперират двама от ранените в катастрофата на "Челопешко шосе"
Дата: 07/06, 17:36