Булфото
Броят на пенсионерите у нас се увеличава с 0,7 процента на годишна база спрямо миналата година, въпреки ежегодното увеличаване на възрастта за пенсиониране.
Отчетът на Националния осигурителен институт за първото тримесечие на годината показва, че от януари до края на март новоотпуснатите пенсии са 27 хиляди 616, от които близо 12 хиляди и 300 са инвалидни.
Към края на март броят на пенсионерите вече наближава 2 милиона и 69 хиляди. От тях 488 хиляди получават пенсия за инвалидност поради общо заболяване, а социална пенсия за инвалидност получават други 56 хиляди души, предаде БНР.
През първото тримесечие на годината се запазва тенденцията инвалидните пенсии и тези за стаж и възраст да са почти поравно - 12 300 към 13 200. Наследствените са 2370.
В същото време броят на прекратените пенсии надхвърля този на отпуснатите с близо 1000.
Разходите за пенсии растат с близо 10% през първото тримесечие на годината спрямо същия период на предходната година, като при инвалидните ръстът е 12,4%.
Средният размер на пенсията е 518 евро. При тази за стаж и възраст стойността е 554 евро. За инвалидната поради общо заболяване - 374 евро, а социалната за инвалидност е 302 евро. Мъжете получават средно 573 евро, а жените - 480 евро.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Платформата „Онлайн умници“ обединява деца, родители и учители около темите за дигиталната грамотност и онлайн безопасността
Дата: 02/06, 16:30
Polaris Lighting разширява присъствието си с нов шоурум в София
Дата: 02/06, 16:30
Мъж нападна и задигна злато за близо 9000 евро от италианец в София
Дата: 02/06, 16:29
Верижна катастрофа на пътя за Златни пясъци
Дата: 02/06, 16:24
Мост във варненското село Медовец е залят от силния дъжд, пътят за Айтос също е под вода
Дата: 02/06, 16:21