Лошото качество на въздуха в страната убива 15 000 българи годишно


12/09/2020, 20:30

Източник: Нова Тв, снимка: Булфото

Мръсният въздух е причина за преждевременната смърт на над 400 000 европейци всяка година. Заключението е от доклад на Европейската агенция по околна среда.

Страната ни е почти на върха на черната класация – над 15 000 българи годишно губят живота си заради лошото качество на въздуха.

Мръсният въздух отнема над 2 години и половина от живота на хиляди българи тихо и незабелязано, смятат експертите.

„Около 15 000 човека годишно загиват в България. За година от автомобилни катастрофи загиват около 1 000 души. Има 15 пъти повече, но понеже не е толкова драматичен проблемът, не виждаме самата катастрофа и някак си това се подминава”, коментира пулмологът Александър Симидчиев.

Мръсният въздух предизвиква най-често хронични проблеми. „Това е високото кръвно, хронична обструктивна белодробна болест, инсултите и инфарктите”, добави Симидчиев.

Апаратите за измерване качеството на въздуха показват ясно, че през различните сезони причините за замърсяване за различни.

„През отоплителния сезон , когато паднат температурите и масово хората се отопляват с твърди горива, съответно започват да се повишават и нивата на фини прахови частици. В началото на есента започва да се наблюдава температурна инверсия и се задържат праховите частици в ниския приземен слой и съответно се регистрират от апаратите.”, обясни Тодорка Петкова от Изпълнителна агенция по околна среда.

В горещите месеци пък засиленият трафик е основна причина за мръсен въздух. Според апаратите, в сравнение с 2010-та година, сега въздухът у нас е по-чист.

„През 2010-та г. на много места, почти във всички автоматични станции е била превишена тази норма”, добави Петкова.

Миналата година фини прахови частици над нормата са отчетени в 22 от общо 46 автоматични станции, като най-голям брой превишения е имало в Пловдив, в Монтана и във Видин.

В София също въздухът е бил твърде замърсен миналата година. За да се подобри качеството му предстои подмяна на печките на твърдо гориво на над 15 000 домакинства, ако имат желание.

„До 18-ти септември всички, които се отопляват на дърва и въглища, могат да подадат заявление напълно безплатно. Ще им бъде сменен старият отоплителен уред с нов като възможностите са газ, топлофикация, електричество или пелети”, уточни Теодора Полимерова от Дирекция „Климат, енергия и въздух” към Столична община.

Подмяната обаче ще започне през следващата есен.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



България е четвърта в Югоизточна Европа по безопасна вода
Дата: 11/05, 08:46

Протести и напрежение в Габрово след масово сбиване, все още няма повдигнати обвинения
Дата: 11/05, 08:43

Карловци: Ако решат да го затворят, нашите деца умират
Дата: 11/05, 08:35

До края на лятото изграждат временен обход над свлачището между Пампорово и Смолян
Дата: 11/05, 08:27

Биофилтър спасява черния дроб
Дата: 11/05, 08:20

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия