Строителен предприемач си купи остров в Пловдив


02/10/2020, 10:54

Кадър: Google Maps

Остров Адата, основна част от апликацията, с която Пловдив спечели титлата Европейска столица на културата, вече е собственост на строителен предприемач под тепетата. Купувач е известният пловдивски бизнесмен Ангел Куков, собственик на "Акваленд", предаде "Марица". Негово притежание вече са около 85 декара от Адата, при обща площ на острова от близо 90 декара. Другата част е общинска собственост.

Сделката на бизнесмена е с наследниците на Константин Хаджикалчев. Навремето остров Адата е бил известен като „остров Калчев”, по името на собственика му Константин х. Калчев (починал през 1940 г.). После го национализират, а в края на 80-те години е бил даден за стопанисване на Пловдивския панаир. През 1999 г. апетитното парче земя е реституирано, но на следващата година (2000 г.) е обявено за публична държавна собственост, което блокира реституцията. Цели 14 години наследниците на Хаджикалчов се борят да влязат във владение. През 2014 г. с постановление на Конституционния съд островът бе върнат в частни ръце.

Островът е част от екологичната мрежа на НАТУРА 2000. В новият Общия устройствен план, който се очаква скоро да бъде приет, островът е определен като Зона за спорт и атракции с 80 процента озеленяване и 20 % ниско строителство. На този етап предприемачът не е обявил инвестиционните си намерения, но уверява че островът ще остане на пловдивчани.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



8 нови профилактични кампании в лаборатория „ЛИНА“
Дата: 07/05, 02:30

Lidl посреща звездите от Lidl-Trek преди старта на една от най-големите колоездачни обиколки в света
Дата: 07/05, 02:00

Лятна занималня „Шампиони и приятели“ – лято, изпълнено с игри, спорт и нови приятелства!
Дата: 07/05, 02:00

Неймар се извини за шамара
Дата: 07/05, 02:00

Червено злато „събужда“ сърцето
Дата: 07/05, 01:40

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия