кадър: Бтв
Нова фишинг измама от името на МВР атакува потребители с фалшиви SMS съобщения за неплатени пътни глоби. Целта е източване на сметки, кражба на данни или заразяване на устройството.
В дирекция „Киберпрестъпност“ на ГДБОП са получени десетки сигнали от граждани, по които вече са предприети мерки.
Най-често съобщенията са с източник „Българска агенция за движение по пътищата“, „Служба за управление на превозните средства“ или „Център за цифрово наблюдение на трафика“.
Изпращат се предимно от номера в чужбина, започващи с кодове +63, +44, +212, предава още Бтв.
В съобщенията се твърди, че получателят има неплатен електронен фиш за превишена скорост и се дава срок за заплащане с 30% отстъпка. Пише още, че при неспазване на посочения срок за плащане на глобите ще бъде начислена допълнителна лихва и дори може да бъде наложено задържане и преместване на превозното средство.
„Ако кликнеш на линка на SMS-а, ще бъдеш отведен във фишинг страница, в която ще бъдеш приканен да си въведеш данните от банковата карта. Ако ги въведеш, ще ти бъде изтеглена голяма сума пари. Внимание, това е измама“, предупреди комисар Светлин Лазаров, началник на отдел „Дигитални анализи и киберразузнаване“ в ГДБОП.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Говорителят на Кремъл: Пътят до мирно споразумение е много дълъг
Дата: 09/05, 14:401 Коментар
Министър Енчо Керязов откри Световната купа по спортна гимнастика във Варна
Дата: 09/05, 14:30
Официално откриване на сграда C-max center - Варна
Дата: 09/05, 14:28
Без денонощна аптека във Видин
Дата: 09/05, 14:20
Производителите искат закон за кооперирането
Дата: 09/05, 14:10