Редактор: Веселин Златков
e-mail: [email protected]
кадър bTV
Държавата не е само ресторанти и театри, това заяви по bTV председателят на парламентарната комисия по култура Вежди Рашидов. Той коментира, че журналистите обръщали специално внимание на театрите като най-засегнати от ковид кризата, макар че това се отнасяло за всички творчески професии.
„Пазар няма и за пластичните изкуства, и за писателите, и за композиторите“, каза депутатът от ГЕРБ. От думите му стана ясно, че се очаква за държавните театри да бъдат осигурени с 20 -30 милиона повече в следващия бюджет.
Рашидов обяви, че министърът на културата Боил Банов трябва да се „събуди“ и да налага глоби на протестиращите, които хвърлят яйца по сгради, които по думите на депутата са архитектурни паметници. Той каза също, че по принцип протестиращите трябва да се глобяват заради това, че не спазват противоепидемичните мерки.
„Аз предложих сегашния министър, Борисов го назначи, за което му благодарих“, каза още Рашидов. Той допълни, че след това Банов се бил „еманципирал“ и не приемал съветите му.
Вежди Рашидов заяви, че може скоро да напусне политиката, защото бил остарял. Той обаче подчерта, че ако има нужда да отстоява позиция срещу протестиращите, ще остане. В тази връзка депутатът си даде висока оценка за работата си като министър.
Вежди Рашидов директно сравни свършеното от него и управлението на Бойко Борисов в сферата на култура с това, което е ставало по времето на Тодор Живков и БКП. „От Георги Йорданов един министър на културата не е направил толкова“, каза народният представител.
По повод отвореното писмо на над 100 творци и работещи в сферата на културата, които са против наложения модел на управление и искат редица оставки, включително и на Рашидов, той заяви, че познава само десетина имена.
„Сашо Морфов така и не разбра, че работи в държавен театър, а не на баща си в театъра. Той иска да управлява. Карабашлиев ли беше онова момче? Аз му дадох коктейл в една банка в Брюксел. У нас всеки, който се върне в Америка, е велик. Жоро Господинов – един талантлив човек. Отиваме в Москва, преведохме му книгата...“, така Вежди Рашидов охарактеризира част от хората, които искат излизането му от управлението на българската култура.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Официално откриване на сграда C-max center - Варна
Дата: 09/05, 18:30
Внасят законопроект за овладяването на цените на земеделската продукция
Дата: 09/05, 18:19
Людмила Елкова: Бюджетният дефицит на България се задълбочава
Дата: 09/05, 18:10
ГДБОП задържа мъже, пращали фишинг съобщения от името на МВР, институции и куриерски компании
Дата: 09/05, 17:50