Кадър Youtube
Турският президент Реджеп Ердоган извърши две рокади в кабинета, като смени министрите на правосъдието и вътрешните работи, съобщава Асошиейтед прес, предава News.bg.
Главният прокурор на Истанбул Акън Гюрлек ще заеме поста на министър на правосъдието, заменяйки Йълмаз Тунч. Новият министър на вътрешните работи ще бъде управителят на източната провинция Ерзурум, Мустафа Чифтчи, който наследява Али Йерликая.
Не се посочват конкретни причини за рокадите. Според "Официален вестник" Тунч и Йерликая са поискали освобождаване от задълженията си.
Промените се случват в момент, когато Турция обсъжда възможни конституционни реформи и се стреми към мирна инициатива с Кюрдската работническа партия (ПКК), целяща прекратяване на десетилетен конфликт. Очаква се парламентът да одобри реформи, подкрепящи процеса.
Назначаването на Гюрлек предизвиква противоречиви оценки. Бившият прокурор е водил нашумели съдебни процеси срещу няколко членове на основната опозиционна партия - Републиканската народна партия (РНП). Десетки служители от общини, управлявани от РНП, са били арестувани в рамките на разследвания за корупция, включително кметът на Истанбул Екрем Имамоглу, считан за основен политически съперник на Ердоган, който бе задържан миналата година.
Критиците твърдят, че тези действия имат политически мотиви, докато правителството подчертава, че съдебната система функционира независимо.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Времето във Варна в четвъртък: Очакват се валежи
Дата: 11/02, 15:10
Пиян полицай от Стара Загора предизвика катастрофа, пострадало е 8-годишно дете
Дата: 11/02, 14:591 Коментар
Слави Трифонов избухна след избора на Гюров: Шарлатаните от ППДБ ще получат цялата власт без избори. Ще заметат връзките си с "Петрохан"
Дата: 11/02, 14:571 Коментар
Тодор Марев: Червеният картон в дербито на Варна е безспорен
Дата: 11/02, 14:46
Предприемат мерки за обезопасяване на къщата на Иван Драсов във Варна
Дата: 11/02, 14:46