Редактор: Юлия Георгиева
e-mail: [email protected]
кадър бТВ
Надявам се в момента да сме в пик на К19, защото това ще означава, че оттук-нататък ще спадат случаите. Но не съм убедена в последното. За щастие, все пак плавно нарастват случаите, стабилно се задържат. Но определено буди притеснение възможността да се повишат доста и това да натовари значително болниците предвид това, че пациентите дълго пролежават и това да заеме капацитета на здравните заведения.
Това коментира в ефира на бТВ проф. Ива Христова.
Ръстът е както в процента на положителните проби, така и в общия брой на доказаните случаи. Много се надявам да задържим едно ниво на около 3000 болни, което ще бъде все пак добре. Но мерките, които се обсъждат в момента, са в случай на повишение и на това, че има голяма разлика между отделните области и ще е по-разумно мерките да се затегнат там, където не се справят добре, обясни професорът.
При британския вариант няма данни да протича по-тежко болестта или пък да има по-висока смъртност, но предвид факта, че лесно се разпространява, става доминиращ. И действително в Западна Европа повишението на случаите се дължи именно на британския вариант. Но той не е единствен, има и други варианти на К19, които също набират сили, посочи тя.
За сега няма данни за разпространение на други варианти у нас, но се работи в динамични условия и рано или късно ще дойдат и други варианти на вируса у нас. При едно евентуално разпространение на тези доминиращи варианти не се знае кой ще вземе превес. Може би този от Великобритания е най-добрия вариант, тъй като другите протичат по-тежко, обясни Христова.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Официално откриване на сграда C-max center - Варна
Дата: 12/05, 01:10
Днес отбелязваме Световния ден на медицинските сестри
Дата: 12/05, 01:00
Междуконтиненталната дистанционна хирургия вече е реалност
Дата: 12/05, 00:40
Преподавателят по наказателно право в СУ проф. Пламен Панайотов: Въпросът не е кой ще прави номинациите, а какви хора ще бъдат излъчени
Дата: 12/05, 00:00