Цената на петрола отново скочи над 100 долара за барел, след заканата на САЩ да блокират иранските пристанища


13/04/2026, 08:14

Пиксабей

Цената на петрола се покачи в ранната пазарна търговия, след като САЩ заявиха, че ще блокират иранските пристанища от днес, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Котировките на американския суров петрол се повишиха с 8% до 104,24 долара за барел, а суровият петрол Брент, който е референтен за международните пазари, се повиши със 7% до 102,29 долара. По време на войната с Иран цената на Брент се колебаеше драстично, като се повиши от около 70 долара за барел преди избухването на конфликта в края на февруари до над 119 долара на моменти.

В петък, в навечерието на мирните преговори, цената на Брент за доставка през юни падна с 0,8% до 95,20 долара за барел.

Иран фактически контролира Ормузкия проток, ключов воден път за световния превоз на петрол. Централното военно командване на САЩ заяви, че блокадата на иранските пристанища  ще "бъде в сила за всички плавателни съдове, независимо от коя държава са", ако влизат и излизат от иранските пристанища или крайбрежните райони на Ислямската република, включително всички ирански пристанища в Персийския и Оманския залив.

 

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Фицо: Руснаците падат на колене, когато си връзват обувките
Дата: 17/04, 15:32

1224 обвиняеми и подсъдими ще могат да гласуват в 25 секции, разкрити в арестите и затворите в цялата страна
Дата: 17/04, 15:31

Във Варна ще купуваме билет в автобуса с банкови карти през лятото?
Дата: 17/04, 15:22

ЦИК забрани да се публикуват екзит-пол и във Фейсбук, Х, Вайбър, Ютуб и Тик-ток до 20 часа в неделя
Дата: 17/04, 15:131 Коментар

Близо 90 избирателни секции в социални услуги ще улеснят гласуването на възрастни и хора с увреждания
Дата: 17/04, 15:12

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия