Пиксабей
Агенция "Ройтерс" пише, че терапиите, базирани на същата РНК технология, която позволи бързото създаване на ваксините срещу ковид-19, показват траен ефект при лечението на смъртоносния кожен рак меланом и дават първи обещаващи резултати при рак на панкреаса и мозъка - заболявания, които досега се смятаха почти недостъпни за атака от имунната система.
Обявените пробиви при противораковите ваксини, които са един от най-бързо развиващите се сегменти в онкологичните изследвания, идват на фона на противоречиви сигнали от американските власти относно ползите и безопасността на технологията, пише още "Ройтерс", цитирана от БНР. През този месец на конференцията на Американското дружество по клинична онкология в Чикаго бяха представени над 130 изследвания, посветени на подобни терапии.
Комбинирана терапия на мощен имунотерапевтичен медикамент и експериментална персонализирана РНК ваксина успява да задържи меланома под контрол в продължение на пет години. Това се определя като важен пробив в опитите за създаване на индивидуални ваксини, които да обучават имунната система да се бори с рака.
Компаниите тестват РНК-базирани терапии в девет мащабни и средноголеми проучвания при рак на белия дроб, бъбреците, пикочния мехур и панкреаса, като още тази година се очакват първи резултати от голямо потвърждаващо изпитване при меланом.
Разработките са в ход въпреки решението на Министерството на здравеопазването и социалните услуги на САЩ, ръководено от антиваксъра активист Робърт Ф. Кенеди-младши, да съкрати средства в размер на 500 милиона долара за проекти, свързани с РНК ваксини. Кенеди критикува безопасността и ефективността на тези ваксини и често подчертава страничните им ефекти, пише Ройтерс.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Новата Антикорупционна комисия ще заработи с четирима, а не с петима членове
Дата: 23/07, 14:49
Бивш депутат и дипломат: Румен Радев можеше да откаже на САЩ, без да се допитва до НС
Дата: 23/07, 14:42
Радев: Работим за утвърждаването на България в реиндустриализацията на Европа и за развитие на иновативна икономика с висока добавена стойност
Дата: 23/07, 14:30
Главната инспекция по труда алармира за измамни имейли от нейно име - не отваряйте прикачените файлове
Дата: 23/07, 14:24
Полицията в Асеновград търси собственика на намерени пари
Дата: 23/07, 14:14