Земеделският министър пристига във Варна за проба от слънчоглед, внесен от аржентински кораб


27/05/2026, 07:08

Пиксабей

Министърът на земеделието и храните Пламен Абровски ще присъства днес във Варна на процедура по вземане на проби от слънчоглед, внесен в страната с кораб от Аржентина, съобщиха от пресцентъра на ведомството.

От Министерството посочват, че набирането на проби ще бъде извършено от инспектори на Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) – Варна, в присъствието на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните проф. д-р Светла Янчева и представители на Националната асоциация на зърнопроизводителите, предаде БТА.

В началото на месеца от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) съобщиха, че при лабораторен анализ на слънчогледа, пристигнал с десетия кораб от Аржентина, са установени пестициди над допустимите норми.

И с предишните девет кораба в България, с които бяха доставени общо 363 400 тона аржентински слънчоглед, лабораторните анализи установиха, че в по-голямата част от суровината има остатъци от пестициди, които многократно надвишават максимално разрешените количества. Поради това произведените продукти от него са забранени за употреба в Европейския съюз.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



България и Румъния тренираха съвместни действия в мащабно военно учение
Дата: 29/05, 20:06

По следите на доброто: кои са хората, които променят средата в България
Дата: 29/05, 20:00

МС изтегли от парламента проекта за нови трикоординатни радари за армията
Дата: 29/05, 19:56

Путин: Кой в Румъния говори за това, че дронът е руски?
Дата: 29/05, 19:532 Коментара

Владислав Горанов: Проблемите във фиска не са от вчера, а се трупат от 2021 година
Дата: 29/05, 19:44

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия