кадър БНТ
Ковид е изменчив, затова най-вероятно ще се ваксинираме ежегодно. Това коментира в ефира на БНТ вирусологът доц. Любомира Гломб.
Тя заяви, че в Европа, тестването на учениците е абсолютно в ход. Учениците над 12 години нагоре в голямата си част са ваксинирани, независимо от това са тествани два пъти седмично. Доктрината "тестиране, за да останем в училище" в повечето западни страни е приета, обясни доц. Гломб.
"Всяка ваксина иска няколко дози. Вирусът е изменчив, по принцип коронавирусите имат нетраен имунитет. Той ще бъде такъв и при ваксинираните, затова трябва непрекъснато да се подклажда и да се държи буден с ваксина", заяви тя.
По думите ѝ вероятно ще трябва да се ваксинираме срещу коронавирус може би на година, но ако голяма част от населението е имунизирана, циркулацията на заразата ще се озапти.
Малките деца трябва да бъдат подпомогнати в тестването и това ще стане с учител и родител. По думите ѝ няма абсолютно нищо вредно, а от Центъра по заразни и паразитни болести предлагат доброволческа помощ за училищата в първите дни, за да помогнат.
"По въпроса за антителата ще изкажа своето лично мнение от гледната точка на вирусолог. Когато се вземат решения на национално ниво, обаче, се гледат много мнения. Според мен към момента няма тест, който да каже че тези антитела са неутрализиращи и индивидът, който ги притежава, съответно е в по-малък риск да се зарази или да предаде заразата. Затова и нито една държава още не ги е приела като меродавни".
Най-доминиращият вариант на вируса у нас е делта варианта, но не това трябва да ни притеснява, а броят новозаразени, обясни още доц. Гломб. Тя категорично заяви, че в страната вече няма грип.
"Аз не мога да разбера защо се притесняват от ваксините, при положение, че вече няколко милиарда дози са направени, наблюдаваме какви се резултатите от ваксината в продължение на година и половина, описват се нежеланите реакции и те са едно на няколкостотин хиляди, което е нищожно в сравнение с пораженията от боледуването"
Тя обясни, че ваксинираният човек може да се зарази, но ще прекара болестта в пъти по-кратко отколкото неваксинирания. Според нея е егоистично да се спасяваме поединично, а ваксинирането спасява животи и позволява всички дейности да вървят в ход.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Никола Стоянов: Мерките срещу високите цени могат да проработят
Дата: 11/05, 21:03
Официално откриване на сграда C-max center - Варна
Дата: 11/05, 21:00
Новото мнозинство забранява със закон Чолаков и Сарафов да са в бъдещия ВСС
Дата: 11/05, 20:55
Красимир Якимов е назначен за заместник-министър на икономиката, инвестициите и индустрията
Дата: 11/05, 20:55
Ива Кечева е назначена за заместник-министър на правосъдието
Дата: 11/05, 20:39