По 5 часа на ден, ако приемат учебната година да почва на 1 септември


Дата: 04/09, 14:52

Пиксабей

Само пет учебни часа дневно, вместо сегашните седем, биха имали учениците, ако годината започва на 1 септември, пресметна директорът на 119-о СОУ в столицата Диян Стаматов, който е и председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета на България. Сега децата тръгват на училище на 15 септември, но това е на исторически принцип и няма как да има достатъчно ваканции, без да променя продължителността на учебната година, настояват и негови колеги.

"Ако се състои сериозен разговор за началото на учебната година и тя елегантно се удължи за сметка на от 1 до 15 септември, това са цели 14 дни, които биха могли да намалят, от една страна, натовареността за толкова много часове в рамките на деня, от друга – ритмично да се разпределят неучебните дни под формата на ваканции или отделни дни за почивка“, коментира за "Телеграф“ Стаматов. 

Според него ситуацията, при която петият ден от учебната седмица е свободен или се използва за занимания за екипни проекти, тоест тя е от четири дни, прекарани вътре в школото, е революционна. Дебатът по подобни промени обаче е необходим, за да има "гъвкавост във ваканциите и гъвкавост в учебното време, което би могло да бъде истинската промяна за автономията на училищата.“ 

По отношение на по-ранното тръгване на училище директорът на 119-о СОУ посочи, че датата 15 септември се е наложила навремето заради ученическите и студентските бригади в селското стопанство. Сега обаче това не е валидно. От друга страна, все повече са наложителни промени, които да предвиждат време за проекти и занимания, които да се отнасят към дисциплината на учениците, тяхното възпитание и комуникация, което всъщност са най-слабите места на днешното поколение.

Тази година Министерството на образованието и науката в своя заповед нарежда изпитите в 7-и клас да бъдат учебни дни. С тази заповед се дава автономия на училищата да преценят как да организират тези дни. Същото се отнася и за дните на избори, в които не всички училища са ангажирани, както и за дните на матурите.

"Според много колеги подобна автономия би била много добър вариант за гъвкавост за провеждане на учебните занятия по по-различен начин. Свикнали сме тези часове да са в класната стая, но те могат да бъдат изнесени навън, в парка, по теми, които са актуални, близки до учениците“, коментира още Диян Стаматов. Според него учебните часове могат да се провеждат и онлайн, каквато практика вече има наложена по време на ковид пандемията.

"Може да са проекти занимания по предварително зададени теми, които да подготвят, изработят и презентират конкретно в този ден. Ние сме свикнали да казваме – ще си подготвиш това в събота и неделя, но всъщност това са дни за почивка“, допълва директорът на 119-о СОУ.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Кошмар в Румъния! Потопът взе шест жертви, а един човек изчезна
Дата: 15/09, 21:40

Пращат черната кутия на разбилия се L-39 "Албатрос" в Чехия
Дата: 15/09, 21:22

Изкусителната Силвия от “Игри на волята" със смразяваща закана: Ще ги направя на карикатури, буквално!
Дата: 15/09, 21:12

Утре над 720 000 ученици ще прекрачат школския праг
Дата: 15/09, 21:11

Учебен център "Клуб Трийхаус" обявява прием за следобедна занималня през учебната 2024/2025
Дата: 15/09, 21:10

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2024 | Пълна версия