Тръмп взема решение за примирието в Иран


30/05/2026, 08:34

Кадър Ютуб

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че скоро ще вземе решение по предложеното споразумение за удължаване на примирието с Иран, макар че двете страни все още имат различия по съществени въпроси в основата на конфликта. Това съобщават агенциите „Ройтерс” и „Асошиейтед прес”.

Държавният глава обяви, че в Ситуационната зала на Белия дом ще се проведе среща за „окончателно решение” по споразумението. Очаква се то да удължи с 60 дни постигнатото през април примирие, за да даде възможност на преговарящите да договорят окончателен край на войната.

Представител на администрацията във Вашингтон посочи пред „Ройтерс”, че срещата в Ситуационната зала е продължила около два часа, но не уточни дали Тръмп вече е взел решение.

„Президентът Тръмп ще сключи споразумение само ако то е добро за Америка и не прекрачва неговите червени линии. Иран никога не трябва да притежава ядрено оръжие”, заяви източникът от Белия дом.

Високопоставен ирански източник също потвърди пред агенцията, че споразумението е близо, но все още не е одобрено.

Тръмп подчерта по-рано, че Иран ще трябва да отвори Ормузкия проток и да се откаже от капацитета си за създаване на ядрено оръжие – две условия, с които Техеран все още не е съгласен.

„Иран трябва да се съгласи никога да не притежава ядрено оръжие или бомба. Ормузкият проток трябва да бъде незабавно отворен, без такси и за неограничен трафик в двете посоки”, написа президентът на САЩ в публикация в социалната си мрежа „Трут соушъл”.

В отговор иранската агенция „Фарс” цитира свои източници, според които коментарите на Тръмп са „опит да се представи изфабрикувана победа”.

Високопоставен източник от Техеран, пожелал анонимност, посочи, че потенциалната сделка не обхваща никакви ядрени въпроси. Говорителят на иранското външно министерство Есмаил Багаи пък заяви пред държавната телевизия, че решенията за управлението на Ормузкия проток трябва да се вземат съвместно от Иран и Оман, информира БТА.

Агенция „Фарс” предаде, че протокът ще бъде отворен съгласно условията на Техеран едва след като САЩ вдигнат блокадата си срещу иранските кораби. Според медията споразумението ще деблокира и 12 млрд. долара замразени ирански активи.

Междувременно цените на петрола спаднаха, а борсовите индекси се повишиха след новината за възможното сключване на споразумение, отбелязва „Ройтерс”.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Мартин Захариев: Дара направи най-големия пробив в българската поп културна музика за всички времена
Дата: 30/05, 12:48

Тежка катастрофа между два автомобила затвори Околовръстния път на Габрово
Дата: 30/05, 12:42

Иззеха над 12 000 фалшиви маркови стоки от склад на 71-годишен мъж край Поморие
Дата: 30/05, 12:31

Синоптик: Нова вълна от гръмотевични бури и градушки ни удря в началото на юни
Дата: 30/05, 12:24

Кои са скритите такси на организираното туристическо пътуване и за какво да внимаваме?
Дата: 30/05, 12:191 Коментар

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия