Каквото и лошо да кажем за солта, няма да сбъркаме, обяви български кардиолог


Дата: 08/05, 16:29

Снимка: Bulgaria On Air / стоп-кадър

Повишеното кръвно налягане остава водещ фактор, допринасящ за смъртността и преждевременното развитие на множество заболявания в световен мащаб. Хипертонията причинява над 50% от случаите на сърдечни заболявания, инсулт и сърдечна недостатъчност.

"Сърдечно-съдовите заболявания продължават, а по нашите географски ширини са водеща причина за множество нехубави събития, които се случват. Разумно е човек да знае стойностите си на артериалното налягане. Малко ни убягва цялото това нещо. В повечето случаи се оказва, че им е съобщено за високото налягане. Това значи, че от тук нататък много неща трябва да се променят. Трябва да се приеме фактът, че това е едно многолико заболяване и то не минава. Това е нещо, с което ще трябва да се научим да живеем", заяви кардиологът проф. Арман Постаджиян в студиото на "България сутрин".

Според него можем да добием представа за средните стойности на кръвното си налягане като го мерим два пъти на ден в период от седмица.

"Кръвното е една променлива. Ако разберем това, ще можем по-спокойно да възприемем стойностите. Вярвам в инструмента, наречен домашно измерване на артериалното налягане в отсъствието на медицински специалист. В рамките на едноседмичен период по 2 пъти дневно, за да добием представа какво е, какви са средните стойности. Апаратите, които са с маншета в ръката, се препоръчват. Тези часовници за ръката със сигурност са бъдещето, но не и настоящето на правилното измерване, защото има много неточности. На хората, които приемат предикамент, е много полезно преди да отидат на лекар", допълни проф. Постаджиян за Bulgaria ON AIR.

Проблемът с кръвното налягане е често неглижиран и по-често срещан при мъжете, отбеляза кардиологът.

"Със сигурност възрастта е фактор. Факт е, че това, което наблюдаваме в нашата страна, е едно подмладяване от 40-50 години и то предимно мъжкият пол. Това е мъжко заболяване. Много често това се неглижира като проблем и после се учудваме от резултатите. Има медикаменти, които самостоятелно и в комбинация регулират състоянието", коментира гостът.

Проф. Постаджиян е на мнение, че е добре да сме физически активни, както и да избягваме солта в храната.

"Имаме инициатива да има стойности за измерване на артериалното налягане вкъщи. Обучението на правилно измерване също е важно. Никога няма да сбъркаме, ако кажем лоша дума за солта. В хранителните продукти има прекомерно много сол. Категорично най-практичният съвет е това, както и да разширим физическата си активност", добави той.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



На 20 май рожден ден има Александра Сърчаджиева
Дата: 20/05, 00:28

20 май 1570 г. - Картографът Абрахам Ортелий издава първия съвременен атлас
Дата: 20/05, 00:09

Червено злато „събужда“ сърцето
Дата: 20/05, 00:00

На 22 май в седем секции в Северна Македония ще има повторно гласуване на парламентарните избори
Дата: 19/05, 23:46

Дерменджиев: Нищо от планираното не ни се получаваше
Дата: 19/05, 23:301 Коментар

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2024 | Пълна версия