кадър: БНТ
През 2019 година около 5 милиона души са починали в света от бактериални инфекции, резистентни към антибиотици.
Следващата пандемия може да е причинена от замърсяването на реките с лекарства.
Само две места в света са останали с напълно чисти реки. Това показва мащабно проучване на Университета Йорк във Великобритания. Една четвърт от реките в света са замърсени с лекарствени продукти до нива на токсичност, предава БНТ.
Яномами е район между Венецуела и Бразилия. Там се намират най-чистите реки в света. Хората от местното племе живеят изолирано и съвременните лекарства все още не са стигнали до земите им.
Исландия е единствената държава в света, в реките на която не е открит нито един от изследваните 61 замърсяващи елемента.
"СЗО и ООН, както и други организации заявяват, че резистентността към лекарства е най-голямата заплаха за човечеството. Това е следващата пандемия. В 19 процента от всички обекти, които наблюдавахме, концентрацията на антибиотици надвишава нивата, които могат да предизвикат резистентност", заяви Джон Уилкинсън, преподавател в Университета Йорк, Великобритания.
В Европа най-замърсената с лекарства река е Мансанарес в Мадрид. Следвана от Клайд в Глазгоу. В глобален мащаб, най-много фармацевтични следи имат водите на реките в Лахор в Пакистан, Ла Пас в Боливия, Адис Абеба в Етиопия и Далас в Съединените щати. По време на проучването са изследвани над 1000 места в акваторията на 258 реки.
Най-често срещаните фармацевтични замърсители в реките са карбамазепин, който се използва за лечение на епилепсия и неврологични заболявания, и метформин, използван за лечение на диабет. Реките са наситени също с кофеин и никотин.
"Бактериите не зачитат национални граници. Ако в някоя точка на света се създаде резистентност, скоро тя ще се превърне в риск за всички", предупреждава Джон Уилкинсън.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Германия подготвя забрана на електронните цигари за еднократна употреба
Дата: 09/05, 15:07
На търг продават лични вещи на Мерилин Монро
Дата: 09/05, 14:501 Коментар
Говорителят на Кремъл: Пътят до мирно споразумение е много дълъг
Дата: 09/05, 14:401 Коментар
Министър Енчо Керязов откри Световната купа по спортна гимнастика във Варна
Дата: 09/05, 14:30