Десетки хиляди фишинг съобщения са изпратени от името на институции и куриерски компании


11/05/2026, 15:29

Снимка: МВР

Десетки хиляди фишинг съобщения са изпратени до потребители на мобилни приложения, а десетки са установените жертви до момента в хода на проверката на информацията от иззетите компютърни конфигурации и мобилни телефони. Това съобщи на брифинг в ГДБОП старши комисар Владимир Димитров, директор на дирекция „Киберпрестъпност“. 

Той уточни, че двамата задържани при специализираната операция на киберполицаите в събота са използвали изкуствен интелект и азиатска платформа за генериране и изпращане на съобщенията. Голяма част от достъпените средства от банковите карти на жертвите на онлайн измамата са използвани за закупуването на скъпа техника, злато, наркотични вещества, захранване на профили в онлайн казина и др., съобщават от МВР.

Разследването е в начален етап, но са събрани доказателства срещу единия от двамата, изпращали фишинг съобщения от името на МВР, институции и куриерски компании и той e обвинен, че е заблуждавал хора и им е причинил имотни вреди, каза на брифинга прокурор Николай Николаев, говорител на Софийската районна прокуратура (СРП). 

Задържан е за 72 часа, а днес се очаква мярката му за неотклонение да бъде внесена в Софийския районен съд. Той уточни, че престъплението е извършвано в периода от 6 април до 21 април 2026 г. Старши комисар Владимир Димитров допълни, че изпращачите са установени преди около 3 седмици и бързо са предприети действия по неутрализиране на престъпната дейност, като се предполага, че тя е осъществявана през по-дълъг период от време.

Директорът на „Киберпрестъпност“ на ГДБОП призова гражданите да игнорират съобщения, получавани през облачни услуги от международен номер и винаги да проверяват източника на информациите, както и наличието на всякакъв вид задължения или искания за плащания през официалните платформи и интернет сайтове на институциите.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Илин Димитров във Варна: България може да се превърне в балкански хъб за обучение на кадри за туризма
Дата: 16/05, 14:34

А1 и MAX Sport предоставят безвъзмездно правата за излъчване на Диамантената лига в Шанхай с участието на Божидар Саръбоюков на bTV
Дата: 16/05, 14:30

Милошев: Вярвам, че Европа ще оцени личността и изпълнението на Дара
Дата: 16/05, 14:29

Прокуратурата поиска постоянен арест за четиримата обвиняеми за имотни измами
Дата: 16/05, 14:25

Хората от село Огняново излязоха на протест заради засиления тежкотоварен трафик
Дата: 16/05, 14:12

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия