Шефът на енергийната комисия: Без паника! Пазарът на горива в момента у нас е нормален


09/03/2022, 10:09

снимка Булфото, архив

Ако няма паника и презаапасяване, пазарът на горива в момента у нас е нормален, обясни депутат.

"В момента пазарът на горива в България е нормален“, заяви пред БНР  председателят на парламентарната комисия по енергетика Радослав Рибарски. Днес комисията ще изслуша представители на Българската петролна и газова асоциация и ще бъдат зададени въпроси какви са запасите, очаква ли се недостиг на пазара и какво се очаква в следващите седмици като цени на горивата, обясни той.

"Зависимостта на България и на редица страни от региона е голяма. Диверсификацията, която се стремим да постигнем от десетилетия, не успяваме да я постигнем. Отново се очакват бързи, краткосрочни мерки, които е трябвало да бъдат взети преди минимум 10 години“, коментира Радослав Рибарски.

На този етап не можем от днес за утре да се откажем от руските горива, подчерта той.

Резервите на "Лукойл“ са налични, увери председателят на енергийната комисия.

Стига да не се повишава рязко търсенето и да не се всява паника, която да води до презапасяване с горива, допълни Радослав Рибарски.

Той обърна внимание върху повсеместното запасяване с горива в Европа, което води до рязкото покачване на цените и изрази надежда "щом се достигнат критичните минимуми, пазарът да се успокои“.

Рибарски определи евентуално замразяване на цените като "доста радикална мярка“.

"Хранилището е на нива, които са обичайни за този период от годината. Ограничени са освобождаванията на количества природен газ от "Чирен“. При нужда се използват наличните количества от тръбите. Нагнетяването като процес би трябвало да започне след средата или към края на март. Газ, който пристига по договорите, сключени с Русия“, посочи още Радослав Рибарски в предаването "Преди всички“.

Относно компенсациите за бизнеса той отбеляза, че през втората половина на март те ще бъдат обсъдени:

"Компенсациите, които действат към момента и цените към края на февруари не достигаха тавана от 250 лева. Последната седмица цените рязко се покачват. Таванът може би този месец - от 250 лева - ще бъде достигнат и ще разискваме и тази тема – дали този таван да бъда вдиган, компенсациите как да бъдат структурирани. Тези цени са непосилни за бизнеса и на нас това ни е известно.“

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Голяма част от Кюстендилска област остава без ток в понеделник
Дата: 10/05, 11:10

Спартак Варна играе за задължителна победа срещу Славия у дома
Дата: 10/05, 11:00

Сергей Станишев: Румен Радев няма да бъде "втори Орбан"
Дата: 10/05, 10:59

Служители на испанските здравни власти се качиха на круиза с хантавирус за евакуация на пътниците
Дата: 10/05, 10:54

Междуконтиненталната дистанционна хирургия вече е реалност
Дата: 10/05, 10:40

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия