Д-р Дъглас Енгълбърт, създател на компютърната мишка, почина на 88-годишна възраст в Калифорния, съобщи BBC. Инженерът и пионер в информатиката е починал в дома си в Атъртън, в Силиковата долина.
Роденият в Орегон учен се премества в Калифорния, за да започне да работи в Станфордския изследователски институт, след като през 50-те години завършва електронно инженерство и информатика.
Това е по времето когато компютрите все още заемаха цели стаи. Работата му, както и на неговия екип, полага основите на съвременната информатика. Той работи в областта на осъществяване на видеоконферетнта връзка, телеконферентна връзка, електронната поща, хипертекстовите връзки, но е най-известен като бащата на компютърната мишка.
Патентът за мишката, която тогава е представлявала дървена кутийка с две метални колеца, е внесен през 1967 и получен през 1970 г. Представянето на неговото изобретение става на 9 декември 1968 г. пред хиляда души в Сан Франциско по време на конгрес.
Събитието е наречено "майката на всички демонстрации". Инженерът Дъглас Енгълбърт е автор на 21 патента. Неговата научна група разработва и предшественика на интернет Arpanet. През 2000 г. Енгълбърт е удостоен с Националния медал за технологии, което е най-високото отличие в тази област.
В "Стани богат" състезателите ще избират между две версии на играта
Дата: 28/08, 23:10
Тежко е състоянието на пострадалия мъж при пожара в автосервиз във Варна
Дата: 28/08, 22:58
ЕС удължи подкрепата си за Сърбия в борбата с горските пожари до 5 септември
Дата: 28/08, 22:52
България, Гърция и Кипър с първа съвместна операция за принудително връщане на мигранти
Дата: 28/08, 22:37
Нов влак "Шкода" аварира, извозиха пътниците с автобус
Дата: 28/08, 22:32