Снимка: Пиксабей
Заплатите на бюджетните служители в Румъния, размерът на бонусите, обезщетенията и компенсациите, както и пенсиите ще останат замразени през 2025 г. на нивото от ноември 2024 г., според проектонаредба за бюджетно-фискални мерки, публикувана от Министерството на финансите, съобщават Аджерпрес и Хотнюз.
Според проекта заплатите на бюджетните служители, включително на държавните чиновници и служителите в кметствата, окръжните и местните съвети, ще останат през 2025 г. на нивото от ноември 2024 г. Същото се отнася за бонусите и премиите на бюджетните служители, както и за надбавките за храна, предава БТА.
Часовете извънреден труд няма да се заплащат, а ще се коментират с почивни дни. Изключение от това правило са военните, полицаите, служителите в затворите и планинските спасители.
Бюджетните служители, които напускат обществени институции, няма да получават парична компенсация за неизразходвания отпуск. Бюджетните служители също така няма да получават ваучери с изключение на тези за ясла.
С няколко изключения се замразяват и назначенията в държавния сектор. Бюджетните служители няма да получават през 2025 г. и помощи или обезщетения при излизане в пенсия. Нивото на детските надбавки няма да се увеличава през 2025 г., тоест няма да се индексира със средното равнище на инфлацията.
Субсидиите, отпускани на политическите партии, се намаляват с 25 процента спрямо нивото от 2024 г.
Специалните пенсии на съдиите и прокурорите няма да се актуализират със средното годишно ниво на инфлацията. Същото се отнася до пенсиите на сенаторите и депутатите, персонала на гражданската авиация, членовете на дипломатически корпус, военните и други.
Пенсиите на практика също няма да бъдат увеличавани през 2025 г., тъй като стойността на референтния пункт, който е важен елемент при изчислението на пенсиите, остава на досегашното си ниво от 81 леи, посочва Хотнюз.
От 1 януари също така се премахват облекченията за служителите от секторите на информационните технологии, строителството и земеделието, прагът за облагане на микропредприятията се намалява наполовина, а данъкът върху дивидентите се увеличава.
Телевизия Диджи 24 отбелязва, че единствените бюджетни служители, които ще се разминат с мерките за икономии, са тези с най-ниските доходи. В момента в Румъния има около 5,5 милиона трудещи се, от които около 1,3 милиона са бюджетни служители. Мнозинството от тях няма да имат никакво увеличение на заплатите от 1 януари, посочва телевизията.
Същевременно от началото на 2025 г. Румъния ще премине към европейската минимална заплата, тоест 4050 леи (1591,57 лева) брутно. Около 1,8 милиона румънци ще се възползват от това преминаване, като част от тях са служители в бюджетния сектор. Те ще получат допълнително до 200 леи нетно и ще имат месечен доход от 2575 леи.
Според финансовото министерство предвидените в наредбата мерки ще имат бюджетен ефект в размер на 133,37 милиарда леи (52,41 милиарда лева) през 2025 г., отбелязва Аджерпрес, като напомня, че Румъния е в процедура за прекомерен бюджетен дефицит от април 2020 г. заради превишаването на 3-процентния праг за дефицита.
Според оценка на Фискалния съвет бюджетният дефицит в края на тази година ще достигне 8,58 процента в края на годината.
Наредбата за бюджетно-фискалните мерки най-вероятно ще бъде одобрена правителствено заседание утре, отбелязва Диджи 24.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Доц. Милен Иванов: Имаме най-много служители на МВР на глава от населението
Дата: 17/01, 05:001 Коментар
Kaufland кани децата на Варна на неделен куклен театър
Дата: 17/01, 04:30
НОВИ ПРАВИЛА – ЕТИКЕТИРАНЕ НА ВИНО | 2025г.
Дата: 17/01, 04:10
Мъгли на много места в петък сутринта
Дата: 17/01, 04:00
На 17 януари рожден ден има Джим Кери
Дата: 17/01, 03:00